Co trzeba zobaczyć na 8. American Film Festival

Ósma edycja American Film Festival będzie pełna hitów, przyjadą gwiazdy amerykańskiego kina niezależnego. Oto subiektywny przewodnik po najciekawszych premierach, prosto od Iana Pelczara.

ZŁOTA DZIESIĄTKA JANA PELCZARA NA 8. AMERICAN FILM FESTIVAL:
1. THE FLORIDA PROJECT, reż. Sean Baker
Jednym z najlepszych filmów w historii AFF była „Mandarynka”. Dzięki temu wraca już w sekcji Highlights z filmem „The Florida Project”, w którym zagrał Willem Dafoe. Od wielu miesięcy nie mogę się doczekać tego seansu. Czym teraz zaskoczy wizualnie („Tangerine” nakręcił I-Phone’m)? Jakich cudów dokona tłumaczka listy dialogowej Kaja Klimek (z „Mandarynki” do języka kinomanów weszła m.in „rybiara”)? Główną bohaterką „The Florida Project” jest sześcioletnia Monroe, mieszkająca po sąsiedzku z Disneylandem, budująca zupełnie inny bajkowy świat w otoczeniu mieszkańców motelu w Kissimmee na Florydzie. 

2. LUCKY, reż. John Carroll Lynch
Kiedy przeczytałem jego nazwisko na liście zaproszonych gości, nie mogłem uwierzyć swojemu szczęściu. Spotkam aktora jednego ze swoich ulubionych filmów XXI wieku, autora niepokojącej kreacji z thrillera „Zodiac” w reżyserii Davida Finchera (BTW – jako rozgrzewkę przed AFF koniecznie zobaczcie serial „Mindhunters”). Johna Carrolla Lyncha z pewnością kojarzycie, jako aktora z licznych epizodów: kinowych (ostatnio „McImperium”, „Kocha, lubi, szanuje”  i serialowych („American Horror Story”, „Zawód: Amerykanin”). Twarz znajoma, a nazwisko rzadko pamiętane. A przynajmniej w części kojarzone z zupełnie inną postacią popkultury. Teraz John Carroll Lynch zajmuje się, oprócz aktorstwa, także reżyserią. Do Wrocławia przyjeżdża ze swoim debiutanckim filmem „Lucky”. To kino duchowej drogi 90-letniego ateisty. Harry…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *