Żelaźni Ludzie. W Muzeum Miedzi otwarto wystawę poświęconą Zbigniewowi Frączkiewiczowi

W legnickim Muzeum Miedzi stanęła wystawa „Portret Pokolenia – Zbigniew Frączkiewicz”. To artysta, którego prace są mocno związane z Zagłębiem Miedziowym i które można podziwiać w przestrzeniach miejskich zarówno Legnicy, Chocianowa, czy też Lubina.

Najbardziej znany jest cykl odlanych w żeliwie nagich mężczyzn. Rzeźby żelaznych kolosów były prezentowane w wielu polskich i europejskich miastach wzbudzając wśród ludzi skrajne emocje. W Muzeum Miedzi powstała wystawa poświęcona twórczości artysty, który od prawie pół wieku jest mocno związany z Zagłębiem Miedziowym. Jak podkreśla Barbara Pietras, autorka wystawy, znalazły się na niej fotografie realizacji plenerowych, a także dzieła mocno związane z regionem i ostatni odlew z legendarnego cyklu Żelaznych Ludzi.
[audioplayer id=”317359″ src=”/img/articles/123453/Zelazni-Ludzie-w-Muzeum-Miedzi-1-6330638763f9a-2mfd.mp3″/]
Zbigniew Frączkiewicz nie ukrywa, że artystę „boli” gdy jego dzieła są niszczone, demontowane bądź zakrywane.
[audioplayer id=”317360″ src=”/img/articles/123453/Zelazni-Ludzie-w-Muzeum-Miedzi-2-633064c8414bd-2mfd.mp3″/]
Marzeniem artysty jest to, by jego rzeźby związane z Zagłębiem Miedziowym na stałe znalazły swoje miejsce w Legnicy, w przestrzeni publicznej. Już w przyszłym roku ma powstać publikacja poświęcona twórczości Frączkiewicza, a wystawę stworzoną przez pracowników Muzeum Miedzi można oglądać do wiosny.

 
 
 
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *