Straż przy grobie Jezusa w Lubnowie [WASZE ZDJĘCIA]

W kościele św. Andrzeja w Lubnowie w powiecie ząbkowickim od kilkunastu lat kultywowana jest tradycja pełnienia straży przy grobie Jezusa.

Od uroczystości Wielkiego Piątku, aż do Niedzieli Rezurekcyjnej, przed symbolicznym grobem Jezusa pełnili wartę miejscowi strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej, ubrani w galowe mundury, a w rękach trzymali drewniane halabardy. – To przepiękna tradycja, warto by była podtrzymywana, ponieważ wzbogaca liturgię Triduum Paschalnego – mówią zgodnie mieszkańcy Lubnowa.
Strażacy pełnili wartę od rana, aż do późnych godzin nocnych, wymieniali się co 20 minut. Każdorazowo byli wprowadzani w asyście straży i naczelnika OSP.
– W tym roku pełniło służbę 14 strażaków ochotników, a dodatkowo do czuwania przy grobie zachęciliśmy dziewczęta z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej – opowiada Arkadiusz Smędzik prezes OSP Lubnów. Tradycja ta – jak dodaje –  trwa nieprzerwanie od bardzo wielu lat. Zapoczątkował ją jeden z naczelników OSP Robert Wagner, który pełnił tę funkcję przez 35 lat.

 
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *