Publicystyka Radia Wrocław: Park Leśny będzie Parkiem Militarnym

Przed wojną była to strzelnica, na której załogi czołgów ćwiczyły celność. Jednak od 70 lat Park Leśny w Lubinie służy mieszkańcom do wypoczynku. Od kilku dni teren jest ogrodzony, a docelowo ma się zamienić w muzeum poświęcone I Wojnie Światowej.

Przez 70 lat służył mieszkańcom Lubina jako naturalne miejsce wypoczynku. Park Leśny na polecenie władz miasta właśnie został ogrodzony, a wkrótce ma zostać przeobrażony w Park Militarny – plenerowe muzeum poświęcone historii I Wojny Światowej. Pod protestem przeciwko takim planom podpisało się już ponad tysiąc osób.
– Było dużo zwierząt i w ciągu miesiąca zamordowano park. Las przestał być lasem. To się stało coś prześwitującego, gdzie nie ma się schować jeż, wiewiórka, młody ptak… Komu to przeszkadzało? Bardzo nam odpowiada park naturalny, żeby był nieogrodzony.

To wzbudziło protest ponad tysiąca mieszkańców. Marek Zawadka, dyrektor innego parku w Lubinie, nie rozumie tego sprzeciwu.

– Mówimy o parku rodzinnym? Jaki park rodzinny? Z biegającymi dużymi psami? Jesteśmy z dziećmi i biegają między nami psy? Coś tu jest ” nie halo” w tej narracji. A jak się ma jazda rowerowa na ostro z wypoczynkiem dla dzieci i dla matek z dziećmi?

Reprezentanci lubińskiego magistratu twierdzą z kolei, że płot musiał zostać zamontowany, właśnie w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców. Więcej na ten temat w dzisiejszej publicystyce Radia Wrocław. Początek audycji po 21-szej.

 
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *