Największa taka kolekcja w Polsce: Skrzynki cechowe w Muzeum Narodowym

Wystawę skrzynek cechowych od dziś można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ekspozycja bogato zdobionych „matek”, jak nazywano je jeszcze 200 lat temu jest największą taką kolekcją w Polsce. Rzemieślnicy trzymali w nich przeróżne, często bardzo cenne przedmioty oraz gotówkę. O tym kto był fundatorem skrzynek opowiada kuratorka wystawy, Małgorzata Korżel-Kraśna:To był szczególny przedmiot, który można było zafundować cechowi. Zwykle czynili to mistrzowie. Był on zdobiony i starano się by oddawał takie najważniejsze cechy stylowe meblarstwa z danego okresu. 
 Wystawę można oglądać w Muzeum Narodowym do 25 czerwca.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *