Kolejny etap budowy nowej elektrociepłowni w podwrocławskich Siechnicach

Instalacja kluczowych dla procesu technologicznego kotłów odzysknicowych, z których największe ważą 157 ton, to kolejny etap budowy nowej elektrociepłowni w podwrocławskich Siechnicach. Montaż kotłów ma się zakończyć w lipcu, a budowa elektrociepłowni w przyszłym roku.

Należący do PGE Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja buduje w Siechnicach nowoczesną elektrociepłownię, która ma zastąpić w 2024 r. jednostkę zasilaną węglem. Nowa elektrociepłownia „Czechnica” będzie się składała z bloku gazowo-parowego, kotłowni szczytowo-rezerwowej i akumulatora ciepła. Koszt inwestycji to 1 mld 160 mln zł.
„To inwestycja ważna zarówno w kontekście odejścia od węgla w ciepłownictwie na rzecz ekologicznych rozwiązań, jak i bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców aglomeracji wrocławskiej. Realizacja tego przedsięwzięcia wpłynie na poprawę efektywności wytwarzania ciepła i energii elektrycznej” – powiedział prezes Kogeneracji Andrzej Jedut.
Jak podała w środę w komunikacie Kogeneracja, na placu budowy trwa instalacja kluczowych dla procesu technologicznego kotłów odzysknicowych. To urządzenia ciśnieniowe, które wykorzystują ciepło ze spalin turbin gazowych do wytwarzania pary wodnej pod wysokim ciśnieniem o temperaturze sięgającej powyżej 500 stopni Celsjusza. Wytowożona w ten sposób para w dalszych procesach technologicznych wykorzystywana jest do produkcji energii elektrycznej przez turbinę parową i generator oraz do wytwarzania ciepła poprzez ogrzewanie wymienników sieciowych.
Części kotłów odzysknicowych transportowane są do Siechnic z portów w Gdańsku. „Główne moduły mają blisko 16 metrów długości i 5 m szerokości, różnią się wysokością ze względu na specyfikę ułożenia rur wymiennikowych wewnątrz każdego z nich. Największe moduły ważą ponad 157 ton” – podano w komunikacie. Montaż kotłów ma się…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *