Skrzynki europosłów zalewane mailami w sprawie reformy sądownictwa w Polsce

&lt![CDATA[

O fali maili poinformował na Twitterze słowacki europoseł frakcji Odnowić Europę Michal Szimeczka, który był inicjatorem dyskusji na temat stanu rządów prawa w Polsce.

„Na moją skrzynkę odbiorczą kierowane są obecnie dziesiątki identycznych e-maili od domagających się reform w polskich sądach i mówiących o bezwarunkowym zwycięstwie partii rządzącej. To z pewnością wszyscy ci zaniepokojeni obywatele z zatroskaniem oczekują dziś wieczorem debaty na temat Polski w PE” – napisał na Twitterze polityk.

Wiadomości elektroniczne kierowane są nie tylko do niego, ale też do innych europosłów oraz unijnych komisarzy. „Zaczęło się około godz. 15, w tej chwili mamy około 350 wiadomości i wciąż przychodzą nowe” – powiedział PAP asystent jednego z eurodeputowanych.

Do wzięcia udziału w akcji zachęca portal Niezależna.pl oraz „Gazeta Polska”. W listach – jak zapewniają inicjatorzy – prezentowany jest prawdziwy obraz sytuacji w Polsce.

Wiadomości w języku angielskim do europosłów, komisarzy EU i redakcji popularnych tytułów prasowych w krajach UE przekonują, że „około 80 procent naszych rodaków domaga się głębokich zmian w systemie wymiaru sprawiedliwości”. „Wśród nich są zarówno ludzie o poglądach silnie konserwatywnych, jak i liberalno-lewicowych. Są obywatele, którzy popierają ten rząd, a także ci, którzy głosowali na partie, które są obecnie w opozycji” – czytamy w szablonie.

Autorzy maila podkreślają, że Polacy zapłacili wielką cenę za odzyskanie niepodległości i przywrócenie demokracji, dlatego tym bardziej bolesne jest trwanie „ostatniej relikwii systemu komunistycznego”, jakim ma być wymiar sprawiedliwości.

To nie pierwsza tego typu akcja. W 2018 roku maile rozsyłano w ramach kampanii przed głosowaniem europosłów dotyczącym pozbawienia stanowiska ówczesnego wiceszefa PE, eurodeputowanego PiS Ryszarda Czarneckiego.

]]
Więcej informacji

Prawo

Podział prawa ze względu na metodę regulacji:
1) Prawo wewnętrzne: Prawo konstytucyjne, Prawo cywilne - reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie (cywilnoprawna metoda regulacji).
Prawo pracy - reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika.
Prawo karne - jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).
Prawo administracyjne - reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).
Prawo rodzinne i opiekuńcze
Prawo finansowe
2) Prawo międzynarodowe

Podział prawa ze względu na przedmiot regulacji:
prawo autorskie, prawo bankowe, prawo budowlane, prawo celne, prawo człowieka, prawo dziecka, prawo energetyczne, prawo kanoniczne, prawo konstytucyjne, prawo konfliktów zbrojnych, prawo lotnicze, prawo medyczne, prawo międzynarodowe, prawo naukowe, prawo o ruchu drogowym, prawo o szkolnictwie wyższym, prawo ochrony środowiska, prawo podatkowe, prawo prasowe, prawo rolne, prawo upadłościowe, prawo wyznaniowe.

Prawo jest wyrazem konieczności uporządkowania życia społecznego i poddania go pewnym regułom, by umożliwiało istnienie i możliwie należyte funkcjonowanie społeczności państwowej, bardzo zróżnicowanej, której członkowie mają odmienne potrze-by i aspiracje, w których dochodzi do rozmaitych konfliktów i zagrożeń, zarówno biologicznej jak i społecznej egzystencji grupy. Różne systemy norm prawnych wprowadzają element ładu we wzajemnych stosunkach między ludźmi. Normy prawne, podobnie jak powszechnie uznawane i akceptowane normy moralne, normy religijne czy nor-my obyczajowe nie mają jednak wyłączności na regulowanie ludzkich zachowań. Nie-mniej jednak prawo normuje dziś niemal wszystkie dziedziny życia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *