Parlament Europejski debatuje o praworządności w Polsce

&lt![CDATA[

Komisja Europejska będzie wypełniać swą rolę strażniczki traktatu i wykorzysta procedurę przeciwnaruszeniową ilekroć pojawią się problemy dotyczące
kwestii zgodności z prawem UE – powiedziała we wtorek podczas debaty na
temat Polski w PE wiceszefowa KE Viera Jourova.

W trakcie swojego
wystąpienia w Strasburgu Jourova opisywała ostatnie wydarzenia, które
miały miejsce w Polsce i dotyczyły przyjęcia przez Sejm ustawy w sprawie
dyscyplinowania sędziów, a także podpisania jej przez prezydenta
Andrzeja Dudę.

„Ustawa ta budzi szereg obaw dotyczących praworządności. Komisja
Wenecka wyraziła obawę, że to nowe prawo może dalej podważać
niezależność sądów w Polsce. Rodzi ono również obawy o zgodność z prawem
UE” – powiedziała wiceszefowa KE. Jak zaznaczyła Komisja dokonuje
szczegółowej analizy tego prawa.

Jourova przypomniała, że poszanowanie praworządności dotyczy zarówno
instytucji UE, jak i państw członkowskich i jest niezbędnym elementem
funkcjonowania rynku wewnętrznego. „Z przykrością stwierdzam, że
ostatnie wydarzenia pokazują, że sytuacja jest bardzo poważna” –
oceniła.

„Rozwój wydarzeń w Polsce jest w krytycznej fazie. Nikt nie może powiedzieć, że go to nie interesuje, bo to, co się dzieje, jest naprawdę fundamentalne. Rada (Europejska) musi respektować art. 7 traktatu, musi zająć się tą sprawą” – mówił na konferencji prasowej przed debatą szef frakcji EPL w PE Manfred Weber.

Grupa Socjalistów i Demokratów (S&D) oceniła z kolei, że polskie władze chcą wyprowadzić Polskę z porządku prawnego UE.

– Musimy powiedzieć to wprost: mamy do czynienia z bezpośrednim atakiem na podstawy prawne UE, co de facto może doprowadzić do wyprowadzenia Polski z porządku prawnego UE. Grupa S&D wzywa Komisję Europejską do wszczęcia nowego postępowania w sprawie tak zwanej ustawy kagańcowej oraz Radę, by w końcu przeszła do kolejnego etapu procedury z art. 7  – oświadczył przewodniczący Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Juan Fernando Lopez Aguilar (S&D).

Reformy w wymiarze sprawiedliwości będą kontynuowane; wprowadzane rozwiązania są oparte na tych jakie funkcjonują w innych państwach UE, ale Polsce odmawia się podejmowania suwerennych decyzji – mówiła we wtorek w czasie debaty w PE była premier Beata Szydło.

„Od czterech lat tłumaczymy się z tego, co w innych krajach UE funkcjonuje od dawna. Wyjaśniamy reformy, które są wprowadzane na wzór rozwiązań obowiązujących w innych krajach członkowskich. Odmawia się Polsce podejmowania suwerennych decyzji wynikających z traktatów. Dlaczego tak się dzieje?” – pytała europosłów europosłanka PiS.

Jak mówiła odpowiedź na to pytanie pozostawia im, bo – jak tłumaczyła – wydaje się, że potrzebna jest refleksja PE nie nad tym, co dzieje się w Polsce, ale nad tym co dzieje się w tej izbie. „Zastanówcie się dlaczego Polska jest krytykowana za rozwiązania, które znacie z własnych krajów, dlaczego debatujecie nad kompetencjami, które traktaty unijne dały parlamentom narodowym, a nie nam tutaj” – podkreśliła Szydło.

– Słyszę, że Polska jest nękana przez Unię Europejską. Nie, to wy –
mówię do Prawa i Sprawiedliwości – nękacie sędziów i Polaków –
powiedział we wtorek podczas debaty w Parlamencie Europejskim w
Strasburgu europoseł Andrzej Halicki (PO).

Jak zaznaczył, debata w
PE jest debatą „o chęci zawłaszczenia sądownictwa przez jedną partię, o
zbudowaniu takiego systemu, który władzy daje bezkarność.”

„Symbolem
ostatnich dni w Polsce stał się nominat partyjny, rządowy, który podarł
uchwałę działając nie tylko niezgodnie z prawem, ale arogancko
sugerując, że będzie bezkarny. Tak właśnie rząd chce traktować
konstytucję, traktaty unijne, czy inne zobowiązania i na to nie może być
zgody” – zaznaczył Halicki.

Dodał, że obywatele mają prawo
oczekiwać, że będą chronione ich prawa, prawa obywatelskie i człowieka, a
sędziowie wykonują pracę w UE na rzecz nas wszystkich i też muszą mieć
gwarancje prawne.

„Mam jedną informację dobrą dla Komisji
Europejskiej. Polskie społeczeństwo w historii dawało radę tym, którzy
gwałcili prawo i chcieli być bezkarni. Tak samo będzie teraz” –
podsumował Halicki.

PiS odrzuca oskarżenia o podważanie praworządności. Zdaniem europosła Joachima Brudzińskiego debaty na temat rzekomego zagrożenia dla praworządności w Polsce mają osłabić nasz kraj w kontekście konkurencji gospodarczej w UE oraz negocjacji w sprawie nowego wieloletniego budżetu. „Tu nie chodzi o żadną praworządność, tu nie chodzi o żadne zagrożenie dla wartości demokratycznego państwa prawnego, tylko o rywalizację i tutaj dosyć charakterystyczne jest to, że polska gospodarka się rozwija, że polskie przedsiębiorstwa rosną w siłę, a co za tym idzie stanowią konkurencje dla tych z tzw. starej UE” – powiedział PAP europoseł PiS.

Dyskusja, do której zapisało się 20 eurodeputowanych ma potrwać około 45 minut. Ostatni raz PE debatował na temat sytuacji w Polsce w styczniu.

4 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. Wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha podkreślił, że prezydent nie miał wątpliwości co do zgodności noweli z konstytucją.

Nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów, ustawy o Sądzie Najwyższym, a
także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza
odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania
mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru
sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania
sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami
niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

]]
Więcej informacji

Prawo

Podział prawa ze względu na metodę regulacji:
1) Prawo wewnętrzne: Prawo konstytucyjne, Prawo cywilne - reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie (cywilnoprawna metoda regulacji).
Prawo pracy - reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika.
Prawo karne - jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).
Prawo administracyjne - reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).
Prawo rodzinne i opiekuńcze
Prawo finansowe
2) Prawo międzynarodowe

Podział prawa ze względu na przedmiot regulacji:
prawo autorskie, prawo bankowe, prawo budowlane, prawo celne, prawo człowieka, prawo dziecka, prawo energetyczne, prawo kanoniczne, prawo konstytucyjne, prawo konfliktów zbrojnych, prawo lotnicze, prawo medyczne, prawo międzynarodowe, prawo naukowe, prawo o ruchu drogowym, prawo o szkolnictwie wyższym, prawo ochrony środowiska, prawo podatkowe, prawo prasowe, prawo rolne, prawo upadłościowe, prawo wyznaniowe.

Prawo jest wyrazem konieczności uporządkowania życia społecznego i poddania go pewnym regułom, by umożliwiało istnienie i możliwie należyte funkcjonowanie społeczności państwowej, bardzo zróżnicowanej, której członkowie mają odmienne potrze-by i aspiracje, w których dochodzi do rozmaitych konfliktów i zagrożeń, zarówno biologicznej jak i społecznej egzystencji grupy. Różne systemy norm prawnych wprowadzają element ładu we wzajemnych stosunkach między ludźmi. Normy prawne, podobnie jak powszechnie uznawane i akceptowane normy moralne, normy religijne czy nor-my obyczajowe nie mają jednak wyłączności na regulowanie ludzkich zachowań. Nie-mniej jednak prawo normuje dziś niemal wszystkie dziedziny życia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *