Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata [POSŁUCHAJ]

We Wrocławiu w Synagodze Pod Białym Bocianem odbyła się uroczystość pośmiertnego przyznania wyróżnień osobom, które w czasie Holocaustu ratowały Żydów z narażeniem własnego życia.
Zuzanna Czarny, opowiada jak jej mąż we wsi Eleonorówka, nieopodal Tarnopola przez pół roku pomagał przeżyć Simonowi Turkelowi. Dwa kilometry od wsi wykopał dla niego ziemiankę:

Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata jest najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym. Odznaczenie do 1 stycznia tego roku otrzymało 26 513 osób, w tym 6 706 Polaków. Dzisiaj wręczono wyróżnienia kolejnym trzem rodzinom.
Halina Perka wspomina, że jej rodzice przez niemal rok ukrywali żydowską rodzinę. Wykopali dla nich specjalną kryjówkę w stajni. Wszyscy przeżyli:

A Jerzy Kołaczkowski mówi o tym, jak jego mama opowiadała mu, że mimo potężnego ryzyka nie mogła nie pomóc swojemu koledze, który był Żydem. Wspólnie z bratem wykopała dla niego jamę w lesie, gdzie donosiła mu jedzenie i wodę. Przez 6 miesięcy:

Co czwarty wyróżniony tym najważniejszym cywilnym odznaczeniem Izraela to Polak.
Dziś gościem Radia Wrocław był Aleksander Gleichgewicht, przewodniczący Gminy Żydowskiej we Wrocławiu:

Ludzie uznani za „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata” otrzymują specjalnie wybity medal z ich nazwiskiem, dyplom uznania oraz przywilej uwiecznienia ich nazwisk na Ścianie Honoru w Ogrodzie Sprawiedliwych w Yad Vashem, w Jerozolimie. Wyróżnienie jest przyznawane ratującym lub ich najbliższym w Izraelu lub kraju ich zamieszkania poprzez przedstawicieli dyplomatycznych Izraela.
Ustawa o Yad Vashem nadaje mu prawo do „nadawania honorowego obywatelstwa Państwa Izrael Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata a także pośmiertnie obywatelstwa upamiętniającego, w uznaniu dla ich czynów.” Od 2002 r. Yad Vashem wydaje Encyklopedię Sprawiedliwych, która wymienia przypadki pomocy uznane przez Yad Vashem.
Na medalu Sprawiedliwych jest wyryte żydowskie powiedzenie „Kto ratuje jedno życie, ten jakby cały świat ratował”. Znaczenie tych słów widać najlepiej, gdy ocaleni…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *