REPORTAŻ: Znicze dla babci, dziadka, pradziadków i Kazimierza Michalczyka [POSŁUCHAJ]

Jest taki grób we Wrocławiu, gdzie zawsze palą się znicze – od kilkudziesięciu lat wrocławianie przychodzący na cmentarz Grabiszyński kupują dodatkową świeczkę dla jednej z ofiar stanu wojennego. 27-letni tokarz z zakładów Elwro został śmiertelnie postrzelony podczas manifestacji 31 sierpnia 1982 roku. To mógł być każdy z około 50 tysięcy uczestników największej demonstracji ulicznej w Polsce. Właśnie minęło 35 lat od jego śmierci, pamięć jest ulotna i nie wszyscy dziś potrafią sobie przypomnieć jego nazwisko:

Kazimierz Michalczyk zostawił żonę i dwoje dzieci. Jego ojciec od wielu lat chce się dowiedzieć, kto zabił jego syna:

Postać Kazimierza Michalczyka przypominamy w Radiu Wrocław. Posłuchajcie reportażu Elżbiety Osowicz „Znicze dla babci, dziadka, pradziadków i Kazimierza Michalczyka”:

W reportażu głos zabrali:
Marian Michalczyk – ojciec KazimierzaDr Andrzej Jerie – Ośrodek Pamięć i PrzyszłośćHistoryk Wojciech Trębacz – Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa oddział IPN we Wrocławiu
Wykorzystaliśmy też nagrania z manifestacji z archiwum Radia Wrocław.
W wieczorze z reportażem powtórzyliśmy także reportaż archiwalny Jolanty Piątek z 1995 roku zatytułowany „Dwie wizje” – o tym co wydarzyło się podczas manifestacji w Lubinie opowiadają Generał Czesław Kiszczak i mecenas Henryk Rossa:

Zobaczcie też stronę: 31sierpnia1982.pl/wroclaw
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *