Radio Wrocław Kultura: Strefa Południa [SŁUCHAJ od 21:00]

Piątek 21:00 – 01:00, Paweł Iwanina

Na Południu już tak jest, że zamiast pchających się na pierwsze strony gazet gwiazd, większe honory oddaje się tym, którzy stoją w cieniu, ale których wpływ na muzykę jest – lub był – niepodważalny. Tychpostaci jest niewiele. O jednej z nich mówiliśmy przy ostatniej płycie Imeldy May. Mowa o człowieku pod pseudonimem T-Bone Burnett.
To jednak ikona muzyki wielkomiejskiej. Amerykańska prowincja ma swojego bohatera. Doc Watson to ambasador tego brzmienia. Watson nie miał kariery – bo całe jego życie było występem. Realizował się we wszystkim, co można zagrać na gitarze akustycznej. Bluegrass, country, blues, gospel, czy folk. Z tym ostatnim najmocniej związała się jego kariera. Bo szanowali go zarówno Jankesi, upatrując w Watsonie człowieka, który pokazuje, że jest coś takiego, jak tradycyjna amerykańska muzyka, Południe natomiast uginało się pod pokłonami dla jego talentów.
A nie było mu łatwo. Jeszcze przed pierwszymi urodzinami wskutek infekcji oka stracił wzrok. Już w trakcie szkoły średniej stał się lokalnym celebrytą muzycznym. Były lata 40., pojawiał się regularnie w radiu, gdzie nie tylko opowiadał o starej muzyce, ale także ją grał. I to wdzięcznie.
W najbliższy piątek przyjrzymy się karierze Doca Watsona, jednego z filarów amerykańskiej prowincji. Dodatkowo posłuchamy płyty stałego gościa Strefy Południa, Pokeya LaFarge’a. „Manic Revelations” to świetne wydawnictwo.
Do usłyszenia na www.radiowroclawkultura.pl
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *