Przełomowa dla polskiego rocka płyta ma 40 lat (REPORTAŻ)

Tyle czasu mija dokładnie od wydania albumu „Helicopters” zespołu Porter Band.

Cała historia zaczyna się w maju 1979 roku, gdy do Wrocławia przyjeżdża, mieszkający już wtedy od trzech lat w Polsce, walijski muzyk John Porter. Ma zagrać koncert ze swoim zespołem Maanam Elektryczny Prysznic, ale Kora i Marek Jackowski nie dojeżdżają. Zjawia się natomiast trzech znakomitych wrocławskich muzyków: Aleksander Mrożek, Kazimierz Cwynar i Leszek Chalimoniuk. Tak rodzi się Porter Band, który swój oficjalny debiut koncertowy zalicza na Muzycznym Campingu w Lubaniu w wakacje tego samego roku.

Owacyjne i gorące przyjęcie przez publiczność sprawia, że grupa postanawia iść za ciosem. W 1980 roku zespół nagrywa album „Helicopters” w Radio Opole. Realizatorem tego albumu jest Edward Spyrka, który tak wspomina pracę z muzykami:

„Helicopters” cieszy się ogromną popularnością i według nieoficjalnych szacunków sprzedaje się w nakładzie miliona egzemplarzy. Grupa wiele koncertuje po całej Polsce, zapełniając największe sale i hale. W 1981 roku John Porter po koncercie na Rockowisku w Łodzi postanawia rozwiązać zespół i Porter Band przestaje istnieć. Kolejny koncertowy album „Mobilization” ukazuje się już po rozpadzie formacji.
POSŁUCHAJ REPORTAŻU EWY ZAJĄC:

W reportażu wystąpili muzycy Porter Band: Aleksander Mrożek, Kazimierz Cwynar, John Porter, dziennikarze muzyczni: Jan Skaradziński, Konrad Wojciechowski i manager oraz obserwator wrocławskiego życia muzycznego Marek Łaciak. Wykorzystano też materiały archiwalne Radia Wrocław.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *