Po blisko 50 latach wrócił na uczelnie. Wyjątkowy doktorat na Politechnice Wrocławskiej

Studia skończył w 1973 roku, kolejnym krokiem miał być stopień doktora, ale ostatecznie to marzenie udało się spełnić dopiero teraz.

Tadeusz Sawicki w 2019 roku wrócił na Politechnikę Wrocławską a w 2022 roku, w wieku 73 lat, obronił doktorat. „Metoda minimalizacji luzu międzyzębnego w napędach zębatkowych” to tytuł pracy doktorskiej, którą Pan Tadeusz napisał pod opieką  prof. PWr dr. hab. inż. Przemysława Moczko.
– O doktoracie marzyłem już w trakcie studiów, cztery lata po ich ukończeniu opublikowałem nawet artykuł w magazynie naukowo-technicznym „Mechanik” – mówi dr inż. Tadeusz Sawicki. – Niestety zawirowania życiowe sprawiły, że nie udało mi się tego dokonać. Aż do teraz. 
W swojej pracy Tadeusz Sawicki skupił się na znalezieniu rozwiązania konstrukcyjnego typu drugi zebnik dla obrabiarki. Ma ono pozwolić na eliminacje luzu międzyzębnego i jednocześnie umożliwić jego wmontowanie do korpusu obrabiarki. Pierwszy zębnik zamocowany jest sztywno w przekładni zębatej, natomiast drugi jest wmontowany wahliwie i dociągany siłami do zębów listwy zębatej. Wyniki swoich badań zaprezentował 14 grudnia podczas publicznej obrony doktoratu na Wydziale Mechanicznym.
Powrót na uczelnie nie wziął się jednak znikąd. Pan Tadeusz przez całą swoją karierę był bardzo aktywny. Przez 50 lat pracy w przemyśle wykonywał prace projektowe i wdrożeniowe, również przy współpracy z Politechniką Wrocławską. Jest autorem trzech patentów. Publikował również w takich wydawnictwach jak: „Mechanik”, „Napędy i Sterowanie” oraz w Wydawnictwie Politechniki Krakowskiej.
Oficjalnie stopień doktora Tadeusz Sawicki otrzyma 20 grudnia podczas posiedzenia Rady Dyscypliny Naukowej Inżynieria Mechaniczna.
 
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *