Koniec rozmów ostatniej szansy w sprawie podwyżek dla nauczycieli. „Zaczynamy strajk”

W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie zakończyły się niedzielne rozmowy strony rządowej z nauczycielskimi związkami zawodowymi o sytuacji w oświacie. Solidarność przyjęła propozycje rządu, dwa pozostałe związki je odrzuciły.

– NSZZ „Solidarność” przyjęła propozycję rządu, Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych odrzuciły ją – poinformowała w niedzielę po zakończeniu rozmów wicepremier Beata Szydło. – To nie były ani łatwe rozmowy, ani krótkie – powiedziała wicepremier. O tym, że w poniedziałek rano rozpocznie się strajk napisał na Twitterze szef ZNP, Sławomir Broniarz:

Rząd nie zgodził się na propozycje ZNP i Forum ZZ . Zgodnie z uchwalą ZG ZNP od 8.04 zaczynamy strajk!!
— Sławomir Broniarz (@Broniarz) 7 kwietnia 2019

Związkowcy już w piątek zapewniali, że dopełniono wszystkich formalności i nauczyciele są gotowi na poniedziałkowy strajk. Według zapowiedzi, we Wrocławiu strajkować będą pracownicy około 90 proc. placówek oświatowych. Mirosława Chodubska, prezes ZNP tłumaczyła w piątek, że strajk polegać będzie na „powstrzymaniu się od pracy”:

W trudnej sytuacji są dyrektorzy szkół, w których nauczyciele chcą strajkować, ponieważ ciągle nie wiedzą ilu nauczycieli w poniedziałek przyjdzie do pracy. – Referendum (w naszej szkole – przyp. red.) pokazało, że 94 proc. nauczycieli opowiedziało się za strajkiem – mówi Izabela Koziej, dyrektorka IX LO we Wrocławiu:

Danuta Utrata, która jest przewodniczącą sekcji oświaty Solidarności na Dolnym Śląsku, w piątek komentowała, że krajowe władze podczas wcześniejszych negocjacji za szybko zgodziły się na warunki zaproponowane przez rząd:

ZOBACZ TEŻ: Kurator apeluje o pomoc przy egzaminach. Informuje też rodziców, że strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu lub w…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.