Euroliga: Niespodzianka w wykonaniu BC Polkowice

Koszykarki z Dolnego Śląska w 1. kolejce wyraźnie wygrały z Fenerbahce Stambuł 73:46.

Fenerbahce jest faworytem nie tylko grupy, ale całych rozgrywek. Ekipa z Dolnego Śląska nie przestraszyła się jednak i zaczęła od prowadzenia 6:0. Mogło być jeszcze lepiej, ale w kilku sytuacjach podopieczne trenera Karola Kowalewskiego nie trafiły z czystych pozycji. Ten sam problem miały przyjezdne, które pierwsze punkty zdobyły dopiero po ponad czterech minutach gry (6:2).
Polkowiczanki twardo broniły, a w ofensywie stawiały głównie na rzuty z dystansu. W pierwszej kwarcie miały aż 14 takich prób (pięć celnych) przy zaledwie jednej Fenerbahce. Mocna defensywa sprawiała natomiast, że łapały faule. Już w pierwszej kwarcie dwa przewinienia miała na swoim koncie kluczowa zawodniczka Stephanie Mavunga.
Kiedy przy stanie 19:19 dwa razy z dystansu trafiła Natasha Howard i przyjezdne odskoczyły na sześć oczek, wydawało się, że przejmują inicjatywę. Przez kolejne cztery minuty nie potrafiły jednak przeprowadzić skutecznej akcji, a polkowiczanki powoli zmniejszały straty. Turczynki w końcu się przełamały, ale na trzy minuty przed końcem kwarty był remis 28:28, a po trafieniu Mavungi mistrzynie Polski prowadziły 31:28.
Fantastycznie rozegrana końcówka drugiej kwarty sprawiła, że po pierwszej połowie polkowiczanki nieoczekiwanie prowadziły 37:28. Zespół trenera Kowalewskiego konsekwentnie robił swoje – twardo bronił, co powodowało, że przyjezdne oddawały rzuty z trudnych pozycji oraz rzucały z dystansu. Po dwóch kwartach BC na koncie 21 prób za trzy punkty (osiem celnych), a Fenerbahce tylko siedem (trzy celne).