Dyrygenci: Marzena Diakun, Marek Pijarowski (WIDEO)

Mistrzowie w studiu Radia Wrocław Kultura, a w Akademii Muzycznej kolejne najlepsze batuty Polski.

Marzena Diakun to dyrygentka, której mocno kibicujemy od kilku lat. Srebrna Batuta konkursu dyrygenckiego im. Fitelberga 2012 (bardzo prestiżowa sprawa), otrzymała w tym roku Paszport Polityki. Była w swojej młodej karierze szefową Wrocławskiej Orkiestry Młodzieżowej, asystentką podczas 75. edycji Tanglewood Music Festival (zaczynali tu m.in. Leonard Bernstein, Seiji Ozawa czy Claudio Abbado), zdobyła Taki Concordia Fellowship – stypendium ufundowane przez Marin Alsop (stypendium to promuje najlepsze kobiety-dyrygentki na świecie!). Asystowała Marin Alsop podczas koncertów promenadowych – „BBC Proms”. A to nie koniec, bo ostatnie kilkanaście miesięcy spędziła w Paryżu – wygrała bowiem konkurs na stanowisko asystenta w Orchestre Philharmonie de Radio France w Paryżu – jednej z najlepszych europejskich orkiestr radiowych. Ciągle wiele jeździ po świecie, prowadzi też wciąż we wrocławskiej Akademii Muzycznej klasę dyrygentury. W Narodowym Forum Muzyki poprowadziła, w ramach ESK 2016, operę 'Zagubiona autostrada’, pojawi się na wrześniowej Wratislavii Cantans (koncert z utworami Oliviera Maessiena i Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil). Niesamowita, odważna artystka, przed którą – z całą pewnością – wielka przyszłość.
 
Profesor Marek Pijarowski to legenda wrocławskiej dyrygentury, wybitny artysta, pedagog, były szef Filharmonii Wrocławskiej, współpracownik wielu orkiestr, szef Katedry Dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu​. Od dziś trwa tam II Ogólnopolski Turniej Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego….
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *