650 tys. młodych pstrągów potokowych trafi do dolnośląskich rzek

650 tys. młodych pstrągów potokowych zostanie wypuszczonych do dolnośląskich rzek. Akcję ratowania populacji tych ryb prowadzoną przez Polski Związek Wędkarski finansowo wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

W przesłanym w środę PAP komunikacie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) we Wrocławiu poinformował, że po udanej zeszłorocznej akcji organizatorzy zdecydowali się powtórzyć inicjatywę zarybiania dolnośląskich rzek pstrągiem potokowym. Łącznie ponad 3 tony ryb trafią w tym tygodniu do pięciu rzek i ich dopływów w regionie wałbrzyskim. Będą to m.in. dwuletnie pstrągi pochodzące z Ośrodka Hodowli Pstrąga w Ścinawce Średniej.Pstrąg potokowy potrzebuje do życia czystej, zimnej i dobrze natlenionej wody, szybkiego prądu i dna pokrytego kamieniami lub żwirem.
– W Polsce i na Dolnym Śląsku gatunek ten jest zagrożony przez susze, niskie stany wód oraz zanieczyszczenia ściekami komunalnymi, z upraw rolniczych oraz ferm hodowlanych, oraz powtarzające się powodzie. Zagrożeniem dla tych ryb są także przeprowadzane prace regulacyjne, np. remonty w obrębie koryt rzek prowadzone z użyciem ciężkiego sprzętu, które niszczą siedliska oraz tarliska pstrąga – tłumaczył Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.
Bartłomiej Wiązowski, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu dodał, że celem inicjatywy jest zwiększenie populacji pstrąga potokowego w dolnośląskich rzekach.
– Z naszych rozmów z ichtiologami wynika, że tych ryb w regionie jest znaczniej mniej niż kiedyś i chcemy pomóc to zmienić – wskazał. Podczas akcji zarybiania około 650 tys. sztuk młodych pstrągów potokowych zostanie wypuszczonych m.in. do Ścinawki, Włodzicy, Bystrzycy i Nysy Kłodzkiej. Koszt tegorocznego zarybiania to ponad 160 tys. zł, z…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *