53. edycja Jazzu nad Odrą za nami! [RELACJA]

Był jazz. Najprawdziwszy. Najczystszy. W tegorocznej 53. edycji wrocławskiego festiwalu organizatorzy nie robili żadnych wycieczek na boki, w świat dźwięków około jazzowych, czy nie szukali głośnych nazwisk (bo właściwie albo wszyscy już u nas byli, albo i tak, niezależnie od festiwalu przyjeżdżają – przed chwila Jamie Cullum, za chwilę – Chick Corea), skupiono się na jazzie.
Nie zawiodły gwiazdy. Rozkochała widownie w sobie Tia Fuller, Coltrane’s Sound to prawdziwa uczta (za którą po raz kolejny należy podziękować należy Darkowi Oleszkiewiczowi, który co rusz namawia do przyjazdu do nas amerykańskich jazzmanów i sam z nimi buduje piękne dźwiękowe krajobrazy), Kendrick Scott Oracle i Jeff „Tain” Watts pokazali, jak mądrze perkusista może prowadzić zespół (jeśli czyta ten tekst ktoś zupełnie nieobeznany z jazzem, radzimy wybrać się na takie właśnie koncerty, tylko na żywo, można w pełni zrozumieć, jak pełnie i wszechstronnie może brzmieć perkusja jako samodzielny instrument).
Klasę potwierdzili stali bywalcy – Piotr Baron i Marek Napiórkowski.Oczywiście publiczność pokochała Leszka Możdżera (kocha go w każdej postaci) grającego tym razem z laureatami ubiegłorocznego Grand Prix, Skicki Skiuk, specjalny koncert.
Do białego – no, prawie – rana trwało jammowanie w festiwalowe noce.Z mikrofonem Radia Wrocław zawitaliśmy na „Jazz nad Odrą” w niedzielę, kiedy we wszystkich salach Impartu, na placu Społecznym, a także w czasie rejsów na Odrze świętowano Światowy Dzień Polskiego Jazzu.
Naszym pierwszym gościem był spirytus movens festiwalu, uczestnik wszystkich edycji, Wojtek Siwek (nota bene po raz pierwszy w tym roku jazzu słuchała jego wnuczka, Zuzia. pewnie zostanie na dłużej).
Wojtek opowiedział nam o przebiegu tegorocznego konkursu na Indywidualność Jazzową 2017. Przypomnijmy, że wygrał Adam Jarzmik Quintet i oni właśnie dostąpili zaszczytu zagrania z dyrektorem artystycznym festiwalu, Leszkiem Możdżerem, podczas niedzielnego koncertu.
Zbigniew Namysłowski wydał w ubiegłym roku znakomity album „POLISH JAZZ…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *