39. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

W niedzielę przypada 39. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Na ulicach polskich miast pojawiły się patrole milicji i wojska, a także czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe. Celem wprowadzenia stanu wojennego była likwidacja struktur opozycji demokratycznej w PRL-u, a także utrzymanie reżimu komunistycznego.
W związku z rocznicą IPN zaprasza do wzięcia udziału w akcji „Zapal Światło Wolności”, która upamiętni wszystkich, którzy stracili życie lub ucierpieli w wyniku stanu wojennego. Instytut zaprasza do zapalania wieczorem świec nie tylko w oknach domów, ale również na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.
Na Dolnym Śląsku zaplanowano uroczyste msze święte oraz składanie kwiatów pod pomnikami. W Jeleniej Górze uroczystości rozpoczną się po godz. 13 mszą świętą w kościele pw. św. Erazma i Pankracego. Potem zostaną złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary Stanu Wojennego. W Legnicy również będzie uroczysta msza święta. Początek o godz. 10.30 w Sanktuarium Św. Jacka. Nabożeństwo będzie odprawione w intencji ofiar stanu wojennego. We Wrocławiu główne uroczystości odbyły się w piątek. Oficjalne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem „Solidarności” na kampusie Politechniki Wrocławskiej.
Zobacz: Tak wyglądał grudzień 1981 roku w Twierdzy Wrocław

Koniecznie odwiedź: www.historia.prw.pl – Tam m.in. podsłuchane i nagrane rozmowy milicjantów kierujących akcjami tłumienia zamieszek, słynne wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego z 13.12.1981. oraz pierwsze oficjalne informacje i komentarze nadawane przez reżimowe media tamtego dnia. 
Polecamy także: Dźwiękowa historia: Życie codzienne w…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *