Znamy laureatów konkursu „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2018”

&lt![CDATA[

Drugie miejsce zajęła Izabela Nowacka, a trzecie Tomasz Krzyżewski.

-Jak co roku jestem pod wrażeniem , że w tak młodym wieku można tyle osiągnąć- mówił do nominowanych Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer.

– Dzisiejsza gala odbywa się w roku szczególnym. Niedawno świętowaliśmy bowiem 100-lecie niepodległości i pewnie nie bylibyśmy jako kraj w tym miejscu gdyby nie wybitni prawnicy. Jesteście (nominowani – przyp. red.) nie tylko spadkobiercami ich myśli prawniczej, ale też pokoleniem które samodzielnie będzie wpływać na przyszłość naszego kraju – podkreślała z kolei Dominika Sikora, wicenaczelna DGP. Łącznie statuetki odebrało 10 laureatów konkursu wybranych z 30 nominowanych (wszystkich zgłoszeń do konkursu było blisko 109) podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartek w Warszawie.

– To jest dla mnie najważniejsze wyróżnienie jakie do tej pory otrzymałem, jednocześnie dość niespodziewane – mówił tuż po otrzymaniu nagrody mec. Zacharski. To piąty raz kiedy na czele zestawienia stanął przedstawiciel palestry.

Kapituła doceniła jego imponująca wiedzę z zakresu prawa, która w dużej mierze wynika z wrażliwości mecenasa na zagadnienia związane z językiem, którymi zajmuje się również naukowo. O jego wysokich kompetencjach niech świadczy też fakt, iż wszystkie dotąd kasacje do Sądu Najwyższego, których autorem lub współautorem był mec. Zacharski, okazały się skuteczne.

Nie można też nie wspomnieć o zaangażowani adwokata w działalność pro bono. Nieodpłatnie broni on wielu członków i sympatyków ruchu Obywatele RP w postępowaniach wszczynanych w związku z pokojowymi kontrmanifestacjami Obywateli RP podczas zgromadzeń cyklicznych.

Po raz drugi przyznano też nagrody specjalne pięciu prawnikom, którzy wymykają się wszelkim klasyfikacjom.

Oto laureaci 7. edycji konkursu:

1. Zacharski Michał2. Nowacka Izabela 3. Krzyżewski Tomasz

4. Szewczyk Jarosław 5. Bartosiewicz Paweł 6. Bieniek-Wiera Beata 7. Błach-Bujak Barbara8. Kulpa Dawid 9. Radziszewski Dawid 10. Mazurkiewicz Julita

Pozostali nominowani w kolejności alfabetycznej:

Balicki Michał Biały Bartłomiej Brylski Bartosz Grodziewicz Katarzyna Kloc KatarzynaKowalska Katarzyna Kulig Karol Malczewska KlaudiaMatyja Paweł Mazurczak Anna Płowiec AleksandraPodlasin WojciechRadziejowska MariaSierakowski Bartosz Skarbek-Kozietuska MarinaSzwed MarcinWachowska AgnieszkaWilińska-Zelek Anna Wilk MichałWoronowicz Krzysztof

Nagrody specjalne

Bohaczewski MichałCelej Rafał Olężałek MariuszSzlachetko Jakub Zalewska Alicja

]]
Więcej informacji

Prawo

Podział prawa ze względu na metodę regulacji:
1) Prawo wewnętrzne: Prawo konstytucyjne, Prawo cywilne - reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie (cywilnoprawna metoda regulacji).
Prawo pracy - reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika.
Prawo karne - jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).
Prawo administracyjne - reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).
Prawo rodzinne i opiekuńcze
Prawo finansowe
2) Prawo międzynarodowe

Podział prawa ze względu na przedmiot regulacji:
prawo autorskie, prawo bankowe, prawo budowlane, prawo celne, prawo człowieka, prawo dziecka, prawo energetyczne, prawo kanoniczne, prawo konstytucyjne, prawo konfliktów zbrojnych, prawo lotnicze, prawo medyczne, prawo międzynarodowe, prawo naukowe, prawo o ruchu drogowym, prawo o szkolnictwie wyższym, prawo ochrony środowiska, prawo podatkowe, prawo prasowe, prawo rolne, prawo upadłościowe, prawo wyznaniowe.

Prawo jest wyrazem konieczności uporządkowania życia społecznego i poddania go pewnym regułom, by umożliwiało istnienie i możliwie należyte funkcjonowanie społeczności państwowej, bardzo zróżnicowanej, której członkowie mają odmienne potrze-by i aspiracje, w których dochodzi do rozmaitych konfliktów i zagrożeń, zarówno biologicznej jak i społecznej egzystencji grupy. Różne systemy norm prawnych wprowadzają element ładu we wzajemnych stosunkach między ludźmi. Normy prawne, podobnie jak powszechnie uznawane i akceptowane normy moralne, normy religijne czy nor-my obyczajowe nie mają jednak wyłączności na regulowanie ludzkich zachowań. Nie-mniej jednak prawo normuje dziś niemal wszystkie dziedziny życia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *