Stare długi alimenciarzy pozostaną w rejestrze

&lt![CDATA[

Od 2010 r. gminy zgłaszają do biur dane o dłużnikach i ich zobowiązaniach wynikających z wypłacania na ich dzieci świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego (FA), a także obowiązujących wcześniej: zaliczki alimentacyjnej oraz starego funduszu (prowadzonego przez ZUS do kwietnia 2004 r.). Problem w tym, że po przeprowadzonej w ubiegłym roku nowelizacji ustawy o BIG pojawiły się w niej zapisy wskazujące na to, że jeśli zaległości dłużników są starsze niż sześć lat, podlegają wykreśleniu z prowadzonych przez biura rejestrów.

Tymczasem zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z uwagi na to, że długi rodziców niepłacących na dzieci wobec Skarbu Państwa nie przedawniają się, informacje o ich wysokości powinny widnieć cały czas w rejestrach BIG. Należy bowiem podejmować wszelkie działania służące wyegzekwowaniu od nich pieniędzy, a sytuacja, w której stare długi nie będą z nich wykreślane, może mieć na to istotny wpływ. Resort proponuje, by informacje zgłaszane przez gminy do rejestrów BIG na podstawie art. 8a ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 670 ze zm.) nie były z nich usuwane.

We wspomnianym projekcie przewidziane jest też doprecyzowanie przepisów mówiących o tym, jak ma postępować samorząd, jeśli osoba, która złożyła wniosek o świadczenia rodzinne lub wsparcie z FA, zmieniła miejsce zamieszkania, a także gdy decyzja została wydana i pieniądze są wypłacane. W takich sytuacjach urząd, do którego złożony zostanie wniosek, będzie przekazywał go do odpowiedniej instytucji w drugim samorządzie. Podobnie, gdy okaże się, że przeprowadzka nastąpiła już po przyznaniu świadczeń, decyzja wraz z aktami sprawy trafi do gminy właściwej ze względu na zmienione miejsce zamieszkania. Rodzic nie będzie musiał składać nowego wniosku i nie będzie wydawana nowa decyzja. Samorząd, który otrzyma dotychczasowe rozstrzygnięcie, będzie miał prawo do jego uchylenia, zmiany i dochodzenia nienależnych świadczeń.

– Dobrze, że ta kwestia zostanie uregulowana. Do tej pory większość urzędów nie zgadzała się na realizowanie decyzji innej gminy, a rodzic miał przerwę w otrzymywaniu świadczeń, bo czekał na nową decyzję – mówi Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Analogiczna procedura postępowania będzie obowiązywać przy przyznawaniu świadczenia wychowawczego z programu 500+. 

Etap legislacyjny

Konsultacje projektu ustawy

]]
Więcej informacji

Prawo

Podział prawa ze względu na metodę regulacji:
1) Prawo wewnętrzne: Prawo konstytucyjne, Prawo cywilne - reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie (cywilnoprawna metoda regulacji).
Prawo pracy - reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika.
Prawo karne - jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).
Prawo administracyjne - reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).
Prawo rodzinne i opiekuńcze
Prawo finansowe
2) Prawo międzynarodowe

Podział prawa ze względu na przedmiot regulacji:
prawo autorskie, prawo bankowe, prawo budowlane, prawo celne, prawo człowieka, prawo dziecka, prawo energetyczne, prawo kanoniczne, prawo konstytucyjne, prawo konfliktów zbrojnych, prawo lotnicze, prawo medyczne, prawo międzynarodowe, prawo naukowe, prawo o ruchu drogowym, prawo o szkolnictwie wyższym, prawo ochrony środowiska, prawo podatkowe, prawo prasowe, prawo rolne, prawo upadłościowe, prawo wyznaniowe.

Prawo jest wyrazem konieczności uporządkowania życia społecznego i poddania go pewnym regułom, by umożliwiało istnienie i możliwie należyte funkcjonowanie społeczności państwowej, bardzo zróżnicowanej, której członkowie mają odmienne potrze-by i aspiracje, w których dochodzi do rozmaitych konfliktów i zagrożeń, zarówno biologicznej jak i społecznej egzystencji grupy. Różne systemy norm prawnych wprowadzają element ładu we wzajemnych stosunkach między ludźmi. Normy prawne, podobnie jak powszechnie uznawane i akceptowane normy moralne, normy religijne czy nor-my obyczajowe nie mają jednak wyłączności na regulowanie ludzkich zachowań. Nie-mniej jednak prawo normuje dziś niemal wszystkie dziedziny życia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *