Prezes TK: jestem otwarta na merytoryczną dyskusję

&lt![CDATA[

„Jestem otwarta na merytoryczną dyskusję. (…) Apeluję o merytoryczną dyskusję, natomiast nie pozwolę, żeby sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, (ta – PAP) niezmierne ważna instytucja była deprecjonowana i podważana bezprawnie” – powiedziała Julia Przyłębska w piątek wieczorem w TVP Info.

Podkreśliła, że przedłożyła marszałkowi Senatu informację o działalności TK w 2018 r. Zarazem zaznaczyła, że nie będzie brała udziału w posiedzeniach Senatu (informację na ten temat przekazało w środę prasowe TK – PAP).

„Wysłałam do marszałka Senatu (Tomasza) Grodzkiego pismo, w którym wyjaśniłam powody, dla których w tym roku nie wezmę udziału w posiedzeniach senatu. Związane to jest z narastającą nagonką na Trybunał jako instytucję konstytucyjną” – wyjaśniła prezes Przyłębska.

Wskazała, że uczyniła to, „żeby chronić – jako prezes – tę instytucję przed atakami, przed deprecjonowaniem jej, przed brakiem zainteresowania jej orzecznictwem, a kierowaniem się atakami ad personam, podważaniem statusu sędziów, prezesa trybunału”. Jak podkreśliła, „w ten sposób chciałam dać szansę senatorom, aby pochylili się nad orzecznictwem Trybunału, aby się ta komisja (senacka komisja ustawodawcza, która miała w czwartek obradować nad sprawozdaniem TK – PAP) się nie zamieniła w osąd nad Trybunałem, bo takiego prawa nie mają zarówno Sejm i Senat”.

W ocenie prezes Przyłębskiej ataki polityków opozycji na TK „to wyraz bezsilności”. „Wszystkim obywatelom chcę obiecać, że dopóki będę prezesem Trybunału Konstytucyjnego, nie pozwolę, aby w sposób faktyczny TK został wciągnięty w tę grę polityczną” – oznajmiła.

Odnosząc się do wypowiedzi rzecznika Komisji Europejskiej Christiana Wiganda, który pod koniec stycznia powiedział, że nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce, ale ma je w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska podkreśliła, że była tym oburzona.

„Uważam, że było to wstąpienie, które wykracza poza kompetencje rzecznika. Cieszę się, że rząd polski zareagował, że odbyła się rozmowa wiceministra spraw zagranicznych z przedstawicielem Komisji Europejskiej w Polsce” – dodała prezes TK.

]]
Więcej informacji

Prawo

Podział prawa ze względu na metodę regulacji:
1) Prawo wewnętrzne: Prawo konstytucyjne, Prawo cywilne - reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie (cywilnoprawna metoda regulacji).
Prawo pracy - reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika.
Prawo karne - jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).
Prawo administracyjne - reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).
Prawo rodzinne i opiekuńcze
Prawo finansowe
2) Prawo międzynarodowe

Podział prawa ze względu na przedmiot regulacji:
prawo autorskie, prawo bankowe, prawo budowlane, prawo celne, prawo człowieka, prawo dziecka, prawo energetyczne, prawo kanoniczne, prawo konstytucyjne, prawo konfliktów zbrojnych, prawo lotnicze, prawo medyczne, prawo międzynarodowe, prawo naukowe, prawo o ruchu drogowym, prawo o szkolnictwie wyższym, prawo ochrony środowiska, prawo podatkowe, prawo prasowe, prawo rolne, prawo upadłościowe, prawo wyznaniowe.

Prawo jest wyrazem konieczności uporządkowania życia społecznego i poddania go pewnym regułom, by umożliwiało istnienie i możliwie należyte funkcjonowanie społeczności państwowej, bardzo zróżnicowanej, której członkowie mają odmienne potrze-by i aspiracje, w których dochodzi do rozmaitych konfliktów i zagrożeń, zarówno biologicznej jak i społecznej egzystencji grupy. Różne systemy norm prawnych wprowadzają element ładu we wzajemnych stosunkach między ludźmi. Normy prawne, podobnie jak powszechnie uznawane i akceptowane normy moralne, normy religijne czy nor-my obyczajowe nie mają jednak wyłączności na regulowanie ludzkich zachowań. Nie-mniej jednak prawo normuje dziś niemal wszystkie dziedziny życia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *