Precedensowy wyrok: Osoby częściowo ubezwłasnowolnione mają prawo głosować

&lt![CDATA[

Sąd wyrokiem, który zapadł w piątek, zmienił wcześniejszą decyzję prezydenta miasta Nowego Sącza, decyzją którego częściowo ubezwłasnowolniony mężczyzna został wykreślony z listy wyborców. Tym samym nie mógł oddać głosu w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W uzasadnieniu wyroku sąd zwrócił uwagę, że niepełnosprawność nie może ograniczać korzystania z praw wyborczych i uznał, że mechanizm automatycznego pozbawiania praw wyborczych jest wadliwy. Sąd zwrócił także uwagę, że ewentualne wykluczenie z udziału w wyborach powinno być poprzedzone indywidualną oceną sytuacji danej osoby. W ocenie sądu stan zdrowia pokrzywdzonego umożliwia mu oddanie głosu.

Sąd podkreślił także, że polski prawodawca jest niekonsekwentny, ponieważ pozwala osobom ubezwłasnowolnionym wstępować do partii politycznych, lecz zarazem zabrania im głosowania. Zdaniem sądu obecny kształt instytucji ubezwłasnowolnienia nie przystaje do dzisiejszych realiów.

Mecenas Jarosław Jagura, który reprezentował przed sądem w tej sprawie Helsińską Fundację Praw Człowieka, powiedział PAP, że wyrok w tej sprawie jest precedensowy.

„Takiej sprawy dotychczas nie mieliśmy w Polsce. Najpierw osoba poszkodowana samodzielnie pisała pisma do nowosądeckiego ratusza, aby przywrócić go na listę wyborców, jednak prezydent miasta odmówił. Przepisy mówią, że w takiej sytuacji to Sąd Rejonowy rozpoznaje sprawę. Sąd zastosował tu prounijną wykładnię uwzględniając m.in. Konwencję Praw Człowieka” – powiedział mec. Jagura.

Dodał on, że to precedensowe rozstrzygnięcie nawet w skali europejskiej. Zwrócił także uwagę, że kilka dni temu – 15 kwietnia – Trybunał Konstytucyjny Republiki Federalnej Niemiec uznał, że nie można ograniczać praw osób ubezwłasnowolnionych do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z takiego rozstrzygnięcia. Osoba skarżąca decyzję prezydenta Nowego Sącza nie jest osobą leżącą, obłożnie chorą, bo ten mężczyzna sam w początkowej fazie procesu formułował pisma, co nawet sąd uwzględnił, ogłaszając uzasadnienie wyroku” – wyjaśnił mec. Jagura.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu wyborczego, osoby częściowo ubezwłasnowolnione nie mają praw wyborczych i nie są uwzględniane w rejestrze wyborców.

]]
Więcej informacji

Prawo

Podział prawa ze względu na metodę regulacji:
1) Prawo wewnętrzne: Prawo konstytucyjne, Prawo cywilne - reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie (cywilnoprawna metoda regulacji).
Prawo pracy - reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika.
Prawo karne - jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).
Prawo administracyjne - reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).
Prawo rodzinne i opiekuńcze
Prawo finansowe
2) Prawo międzynarodowe

Podział prawa ze względu na przedmiot regulacji:
prawo autorskie, prawo bankowe, prawo budowlane, prawo celne, prawo człowieka, prawo dziecka, prawo energetyczne, prawo kanoniczne, prawo konstytucyjne, prawo konfliktów zbrojnych, prawo lotnicze, prawo medyczne, prawo międzynarodowe, prawo naukowe, prawo o ruchu drogowym, prawo o szkolnictwie wyższym, prawo ochrony środowiska, prawo podatkowe, prawo prasowe, prawo rolne, prawo upadłościowe, prawo wyznaniowe.

Prawo jest wyrazem konieczności uporządkowania życia społecznego i poddania go pewnym regułom, by umożliwiało istnienie i możliwie należyte funkcjonowanie społeczności państwowej, bardzo zróżnicowanej, której członkowie mają odmienne potrze-by i aspiracje, w których dochodzi do rozmaitych konfliktów i zagrożeń, zarówno biologicznej jak i społecznej egzystencji grupy. Różne systemy norm prawnych wprowadzają element ładu we wzajemnych stosunkach między ludźmi. Normy prawne, podobnie jak powszechnie uznawane i akceptowane normy moralne, normy religijne czy nor-my obyczajowe nie mają jednak wyłączności na regulowanie ludzkich zachowań. Nie-mniej jednak prawo normuje dziś niemal wszystkie dziedziny życia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *