Nowelizacja Kodeksu karnego. Gasiuk-Pihowicz dla gp.pl: Problem nie polega na tym, że pedofile za krótko siedzą w więzieniu, ale że do niego nie trafiają

&lt![CDATA[

W przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekcie nowelizacji Kodeksu karnego główne zmiany w obszarze walki z pedofilią zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać. Zmiany zakładają również likwidację tzw. kar w zawieszeniu dla pedofilów, a ochroną karną przed czynami pedofilskimi zostaną objęte dzieci do 16. roku życia, a nie jak dziś do 15. Ponadto w „Rejestrze pedofilów” zostanie ujawniony zawód skazanych.

Zmiany w kk to jednak nie tylko zaostrzenie kar za pedofilię. Zakładają wprowadzenie elastycznego wymiaru kar. Resort zaproponował wyeliminowanie kary 25 lat pozbawienia wolności, stanowiącej odrębny rodzaj kary. Wydłużono natomiast karę terminowego pozbawienia wolności do 30 lat, pozostawiając jako dolną granicę tej kary 1 miesiąc. Możliwe ma stać się – w określonych przypadkach – orzekanie bezwzględnego dożywotniego więzienia bez możliwości wcześniejszego warunkowego zwolnienia. Propozycja wprowadza też nowe typy przestępstw za czyny, z których część nie była dotąd zagrożona karą.

Zmiany dla gazetaprawna.pl na żywo z komisji sejmowej skomentowała posłanka PO Kamila Gasiuk-Pihowicz.

– W projekcie Kk jest mnóstwo nieścisłości i chaosu. Jednak nie mam co do tego wątpliwości, ze PiS doprowadzi do zakończenia ścieżki legislacyjnej i ustawa zostanie przegłosowana – a wszystko z uwagi na parlamentarną większość. Tu muszę podkreślić, że projekt zmian w żaden sposób nie rozwiąże problemu pedofilii, jej wykrywalności i zaszłości z nią zwianych – takich jak wieloletnie przymykanie oczu i przyzwolenie na
nią w środowisku kościelnym.  Samo podwyższenie kar do 30 lat
pozbawienia wolności niczego nie załatwi i nie odstraszy pedofila. Ważna
jest wykrywalność przestępstwa, nieuchronność kary i brak przedawnienia
– mówi posłanka PO.

– Można zapisać nawet 100 lat więzienia dla pedofilii w kodeksie karnym.
Tylko co z tego jeśli prawie 60 proc. przestępstw pedofilii dokonanych w Kościele nie zostało nigdy zgłoszonych do organów państwa! Prawo po raz
kolejny stało się zasłoną dymną dla polityków obecnego rządu. Problem
nie polega na tym, że pedofile w sutannach za krótko siedzą w więzieniu. Problem polega na tym, że w ogóle do niego nie trafiają!
Uważam, ze zmiany są potrzebne, ale nie prowadzone w ten sposób, jaki
przedstawia to PiS -na szybko, bez konsultacji prawnej i wysłuchania,
tylko po to, by zareagować i to bardziej w obawie przed wynikiem
wyborczym – twierdzi Gasiuk-Pihowicz.

Borys Budka, który był gościem programu „Onet Opinie” również wypowiedział się dziś na temat propozycji Zbigniewa Ziobry odnośnie zwiększenia kar za pedofilię.

„On tak zmienia przepisy dotyczące kodeksu karnego, że zaostrzenie kar będzie tylko dla tych, którzy mają dzieci pod swoją pieczą. To nie będzie dotyczyło np. tych przypadków, które są pokazane w filmie braci Sekielskich, bo nie będzie dotyczyło księży, bo tam nie ma tej pieczy. To jest jedno wielkie oszustwo. Nie można być takim populistą” – powiedział Budka.

„Pod pozorem walki z pedofilią przemyca się do polskiego systemu prawnego rozwiązania, które absolutnie wzmacniają prokuraturę. (…) Mówimy o ofiarach i tragedii dzieci, a Ziobro wrzuca pięć lat za kradzież tablic rejestracyjnych. Jest coś takiego jak zdrowy rozsądek. Albo mówimy o walce z najcięższymi przestępstwami, albo o zabawie w szeryfa, który nie umie zwiększać wykrywalności, a jedynie zaostrza kary” – dodał w rozmowie poseł.

Nowelę Kk krytykują też prawnicy. Na facebookowym portalu Dogmaty Karnisty pojawiło się 7 największych absurdów rozpatrywanej w sejmie nowelizacji. „Jak sensownie wytłumaczyć, że drobnemu złodziejaszkowi kradnącemu 5 razy po 200 zł będzie grozić surowsza kara niż komuś, kto kradnie za jednym razem 50 tysięcy złotych!? Jak sensownie podejść do przepisu o zgwałceniu, który mówi o surowszej karze, gdy sprawca mógł się z łatwością dowiedzieć, że pokrzywdzona jest w ciąży? To jest obsceniczne…- czytamy na fanpage’u. „Projekt jest nie do przyjęcia pod względem merytorycznym […] oraz dlatego, bo ktoś chce za jego pomocą osiągnąć cel polityczny i rozgrywa pedofilię w walce o władzę”.

Dogmaty Karnisty podają też przykłady: ustawowej definicji szczególnej zuchwałości (np. gdy sprawca okaże lekceważenie osobie, którą okrada lub zachowa się wyzywająco) albo sytuacji, gdy sprawca wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym popełniać będzie przestępstwo uprzywilejowane, zagrożone niższą karą niż gdyby do spowodowania śmierci doszło poza ruchem drogowym(nową okolicznością łagodzącą staje się  wypadek w ruchu drogowym ze skutkiem śmiertelnym – sic!).

Według portalu, dodany paragraf „1aa” pokazuje skalę manipulowania w Kodeksie karnym i liczbę kazuistycznych zmian, które nie są w ogóle potrzebne.

W odpowiedzi na zarzuty opozycji w Sejmie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro stwierdził że nie interesuje jej dobro dzieci; was interesuje walka polityczna. Jego zdaniem rząd PO-PSL nie zrobił nic w ramach walki z pedofilią.

Szef resortu sprawiedliwości odpowiadając na pytania posłów podczas drugiego czytania rządowego
projektu nowelizacji Kodeksu karnego zaostrzającego m.in. kary za
pedofilię, podkreślił, że przez lata rządów PO-PSL towarzyszyła
bezradność i bezczynność w zakresie walki z przestępczością.

Zdaniem Ziobry opozycja wykorzystuje zdarzenia ukazane w filmie braci
Sekielskich do walki z Kościołem katolickim. „To jest wasz cel.(…) to
nie o pedofilów tu chodzi, nie o dzieci pokrzywdzone. Pretekstem dla
was jest walka z pedofilami” – dodał minister.

Przypomnijmy, że sobotę na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale YouTube
premierę miał dokument „Tylko nie mów nikomu”, w którym przedstawione
zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby
duchowne. W dwugodzinnym dokumencie braci Sekielskich znalazły się m.in.
wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z
psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat,
kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których – jak opisują –
dochodziło do molestowania.

]]
Więcej informacji

Prawo

Podział prawa ze względu na metodę regulacji:
1) Prawo wewnętrzne: Prawo konstytucyjne, Prawo cywilne - reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie (cywilnoprawna metoda regulacji).
Prawo pracy - reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika.
Prawo karne - jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).
Prawo administracyjne - reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).
Prawo rodzinne i opiekuńcze
Prawo finansowe
2) Prawo międzynarodowe

Podział prawa ze względu na przedmiot regulacji:
prawo autorskie, prawo bankowe, prawo budowlane, prawo celne, prawo człowieka, prawo dziecka, prawo energetyczne, prawo kanoniczne, prawo konstytucyjne, prawo konfliktów zbrojnych, prawo lotnicze, prawo medyczne, prawo międzynarodowe, prawo naukowe, prawo o ruchu drogowym, prawo o szkolnictwie wyższym, prawo ochrony środowiska, prawo podatkowe, prawo prasowe, prawo rolne, prawo upadłościowe, prawo wyznaniowe.

Prawo jest wyrazem konieczności uporządkowania życia społecznego i poddania go pewnym regułom, by umożliwiało istnienie i możliwie należyte funkcjonowanie społeczności państwowej, bardzo zróżnicowanej, której członkowie mają odmienne potrze-by i aspiracje, w których dochodzi do rozmaitych konfliktów i zagrożeń, zarówno biologicznej jak i społecznej egzystencji grupy. Różne systemy norm prawnych wprowadzają element ładu we wzajemnych stosunkach między ludźmi. Normy prawne, podobnie jak powszechnie uznawane i akceptowane normy moralne, normy religijne czy nor-my obyczajowe nie mają jednak wyłączności na regulowanie ludzkich zachowań. Nie-mniej jednak prawo normuje dziś niemal wszystkie dziedziny życia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *