Kukiz przegrał spór o znak towarowy Piersi

&lt![CDATA[

Obecny skład zespołu ma do niego prawo – uznał pod koniec kwietnia Urząd Patentowy.

Po sukcesie utworu „Bałkanica” Paweł Kukiz wraz z gitarzystą Rafałem Jezierskim (który odszedł z grupy w 1994 r.) wnieśli pozew do sądu przeciwko członkom Piersi. Zespół musiał wówczas wstrzymać premierę nowego albumu. W październiku 2016 r. Sąd Okręgowy w Opolu oddalił powództwo Kukiza i Jezierskiego, a w kwietniu 2017 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu oddalił ich apelację.

Oba sądy uznały, że nazwa i logotyp pozostają przy muzykach, którzy zostali w zespole po odejściu Kukiza i Jezierskiego. Sąd Apelacyjny podkreślił, że od 2013 r., w którym Kukiz opuścił grupę, kapela nie posługiwała się nazwą Kukiz i Piersi. Sąd stwierdził, że nazwa i logotyp stanowiły wspólne dobro osobiste wszystkich członków zespołu działających razem. – Należało uznać, że to dobro osobiste przynależy obecnie tylko do członków zespołu. Nie doszło zatem do bezprawnego naruszenia dóbr osobistych powodów i nie było podstaw do zakazania zespołowi posługiwania się nazwą lub logotypem – uzasadniał Sąd Apelacyjny we Wrocławiu.

Skoro tak, to nie mogło także dojść do naruszenia tych dóbr przez zarejestrowanie znaku Piersi – uznał Urząd Patentowy i oddalił sprzeciw Kukiza i Jezierskiego wobec rejestracji. Znak zastrzegł Zbigniew Moździerski (gitarzysta zespołu Piersi), który miał na to zgodę członków zespołu.

Kukiz i Jezierski twierdzili jednak, że Moździerski chce zawłaszczyć prawo do oznaczenia, którego nigdy nie miał. Urząd Patentowy uznał, że w świetle wcześniejszego wyroku sądu powszechnego to do zgłaszającego i pozostałych członków grupy przynależą prawa do nazwy zespołu i zawierającego ją logo. – Tym samym mając zgodę członków zespołu, którzy go tworzyli w dacie zgłoszenia znaku, zgłaszający miał pełne prawo do ubiegania się o uzyskanie ochrony na ten znak – podkreśliła Joanna Kołodziejczyk, przewodnicząca Kolegium ds. spornych UP.

Kukiz i Jezierski zarzucali także, że znak Piersi wprowadza w błąd, gdyż nastąpiła zmiana charakteru twórczości zespołu. Urząd Patentowy uznał i ten zarzut za bezpodstawny, ponieważ znak został zastrzeżony m.in. dla koncertów, imprez muzycznych, a nie dla konkretnej twórczości.

Kukiz i Jezierski mogą jeszcze zaskarżyć decyzję UP do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

]]
Więcej informacji

Prawo

Podział prawa ze względu na metodę regulacji:
1) Prawo wewnętrzne: Prawo konstytucyjne, Prawo cywilne - reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie (cywilnoprawna metoda regulacji).
Prawo pracy - reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika.
Prawo karne - jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).
Prawo administracyjne - reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).
Prawo rodzinne i opiekuńcze
Prawo finansowe
2) Prawo międzynarodowe

Podział prawa ze względu na przedmiot regulacji:
prawo autorskie, prawo bankowe, prawo budowlane, prawo celne, prawo człowieka, prawo dziecka, prawo energetyczne, prawo kanoniczne, prawo konstytucyjne, prawo konfliktów zbrojnych, prawo lotnicze, prawo medyczne, prawo międzynarodowe, prawo naukowe, prawo o ruchu drogowym, prawo o szkolnictwie wyższym, prawo ochrony środowiska, prawo podatkowe, prawo prasowe, prawo rolne, prawo upadłościowe, prawo wyznaniowe.

Prawo jest wyrazem konieczności uporządkowania życia społecznego i poddania go pewnym regułom, by umożliwiało istnienie i możliwie należyte funkcjonowanie społeczności państwowej, bardzo zróżnicowanej, której członkowie mają odmienne potrze-by i aspiracje, w których dochodzi do rozmaitych konfliktów i zagrożeń, zarówno biologicznej jak i społecznej egzystencji grupy. Różne systemy norm prawnych wprowadzają element ładu we wzajemnych stosunkach między ludźmi. Normy prawne, podobnie jak powszechnie uznawane i akceptowane normy moralne, normy religijne czy nor-my obyczajowe nie mają jednak wyłączności na regulowanie ludzkich zachowań. Nie-mniej jednak prawo normuje dziś niemal wszystkie dziedziny życia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *