Baner na przyczepie bezpański? Kto zapłaci miastu karę za reklamę przy drodze?

&lt![CDATA[

Wyrok ma znaczenie również przy ocenie spraw, dotyczących ustawiania reklam na zaparkowanych przy ulicy rowerach czy samochodach.

Miasto przeprowadziło kontrolę, w trakcie której stwierdzono zajęcie pasa drogowego pod reklamę, bez wymaganego zezwolenia. Przy okazji oględzin wykonano dokładne pomiary banera urządzeniem laserowym i wskazano jego rozmiar oraz obszar zajęcia pasa. Następnie zawiadomiono winnego – zajęcia pasa drogowego, bez zezwolenia – o wymierzeniu kary administracyjnej.

Strona postępowania odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Zarzuciła organowi naruszenie przepisów 77 k.p.a. oraz ustawy o drogach publicznych.

Jej zdaniem doszło do błędnego uznania, że ciążył na niej obowiązek uiszczenia kary administracyjnej za zajęcie pasa drogowego, w danym okresie czasu i stwierdzenia, że działanie oznaczało umieszczenie w pasie drogowym reklamy.

Strona odwołująca się wskazała również na naruszenie przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, poprzez błędne uznanie, że odwołujący był właścicielem urządzenia reklamowego.

SKO utrzymało w mocy decyzję miasta. Wyjaśniło, że konsekwencją zajęcia nośnika reklamowego w pasie drogowym bez zezwolenia jest nałożenie kary pieniężnej. Reklama była umieszczona na lawecie- przyczepie samochodowej. Kolegium zaznaczyło, że metoda ekspozycji reklamy nie ma żadnego znaczenia w sprawie. Ważne jest to, że umieszczono ją na osobnym urządzeniu – przyczepie samochodowej i zrobiono to w taki sposób, aby była widoczna dla użytkowników drogi.

SKO podkreśliło, że sposób w jaki została umieszczona informacja z nazwą firmy, adresem mailowym, cenami produktów, adresem miejsca sprzedaży – przesądza o pojmowaniu reklamy w rozumieniu przepisów ustawy o drogach publicznych.

Sprawa trafiła na wokandę WSA w Poznaniu. W skardze zaznaczono, że organ nie ustalił, kto jest właścicielem przyczepy samochodowej. Podkreślono również, że nie sposób uznać, że skarżący jest osobą zajmującą pas drogowy a – nie właściciel przyczepy na której reklamę umieszczono. Strona nie miała żadnego wpływu na jej umiejscowienie.

21 maja br. sąd uchylił obie decyzje w sprawie, bo organy niedostatecznie zebrały i rozpatrzyły materiał dowodowy. WSA przypomniał, że w orzecznictwie sądowoadminsiatrcyjnym wielokrotnie rozpoznawano sprawy umieszczenia w pasie drogowym bez zezwolenia zarządcy drogi reklamy na przyczepach samochodowych. Przyjęto, że jak reklama jest umieszczona na takiej przyczepie, t co do zasady, karę nakłada się na właściciela przyczepy.

Zdaniem WSA – nie jest jednak wykluczona sytuacja, w której przyczepa zajmująca pas drogowy bez zezwolenia pozostaje we władaniu innej aniżeli właściciel osoby na podstawie określonych uzgodnień stosunku prawnego, w tym umowy cywilnoprawnej. Wówczas nie można wykluczyć, że podmiotem zobowiązanym do zapłaty kary pieniężnej powinna być osoba władająca przyczepą.

Zatem w okolicznościach niniejszej sprawy należy dokonać szczegółowej jej analizy bowiem należy ustalić czy strona była związany umową z właścicielem przyczepy, czy sama weszła w jej posiadanie, jaka była treść stosunku prawnego łączącego stronę z osobą, której reklamę zlecał. Tak więc należy ustalić kto faktycznie dokonał zajęcia pasa drogowego.

Wyrok WSA w Poznaniu, sygn. III SA/Po 799/18

]]
Więcej informacji

Prawo

Podział prawa ze względu na metodę regulacji:
1) Prawo wewnętrzne: Prawo konstytucyjne, Prawo cywilne - reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie (cywilnoprawna metoda regulacji).
Prawo pracy - reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika.
Prawo karne - jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).
Prawo administracyjne - reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).
Prawo rodzinne i opiekuńcze
Prawo finansowe
2) Prawo międzynarodowe

Podział prawa ze względu na przedmiot regulacji:
prawo autorskie, prawo bankowe, prawo budowlane, prawo celne, prawo człowieka, prawo dziecka, prawo energetyczne, prawo kanoniczne, prawo konstytucyjne, prawo konfliktów zbrojnych, prawo lotnicze, prawo medyczne, prawo międzynarodowe, prawo naukowe, prawo o ruchu drogowym, prawo o szkolnictwie wyższym, prawo ochrony środowiska, prawo podatkowe, prawo prasowe, prawo rolne, prawo upadłościowe, prawo wyznaniowe.

Prawo jest wyrazem konieczności uporządkowania życia społecznego i poddania go pewnym regułom, by umożliwiało istnienie i możliwie należyte funkcjonowanie społeczności państwowej, bardzo zróżnicowanej, której członkowie mają odmienne potrze-by i aspiracje, w których dochodzi do rozmaitych konfliktów i zagrożeń, zarówno biologicznej jak i społecznej egzystencji grupy. Różne systemy norm prawnych wprowadzają element ładu we wzajemnych stosunkach między ludźmi. Normy prawne, podobnie jak powszechnie uznawane i akceptowane normy moralne, normy religijne czy nor-my obyczajowe nie mają jednak wyłączności na regulowanie ludzkich zachowań. Nie-mniej jednak prawo normuje dziś niemal wszystkie dziedziny życia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *