Zmiany w składzie TK orzekającym w sprawie aborcji. „Sprawozdawca znany jest z bardzo konserwatywnych, religijnych przekonań”

&lt![CDATA[

Sędziowie TK mają zbadać w tej sprawie, czy przepis zezwalający na przerwanie ciąży ze względu na wady płodu jest zgodny z konstytucją. Lubański przekazał we wtorek, że przewodniczącą składu orzekającego w tej sprawie jest prezes Trybunału Julia Przyłębska, a sprawozdawcą sędzia TK Justyn Piskorski. Z kolei w listopadzie ub.r. Trybunał informował, że przewodniczącym składu ma być sędzia Mariusz Muszyński, natomiast sprawozdawcą prezes Przyłębska.

Informację o zmianie sprawozdawcy w sprawie dot. aborcji, podał we wtorek Onet.pl w artykule pt. „Rozprawę w TK dotyczącą aborcji poprowadzi ultrakonserwatysta”. Według autorów publikacji „Przyłębska po cichu zrezygnowała z roli sprawozdawcy w sprawie aborcyjnej”. „Nowym sprawozdawcą został sędzia Justyn Piskorski. To wybrany do TK głosami PiS prawnik z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Znany jest z bardzo konserwatywnych, religijnych przekonań” – wskazano w artykule.

Rzecznik TK, odnosząc się do treści artykułu, wyjaśnił, że „zmiana sędziego sprawozdawcy w tej sprawie, jak i każdej innej, wynika z bieżącej organizacji pracy Trybunału”.

„Sędzia sprawozdawca przygotowuje jedynie wstępny projekt orzeczenia, a każdy członek składu orzekającego ma jeden równy głos. Sędziowie Trybunału w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli” – dodał Lubański.

Zwrócił też uwagę, że Trybunał Konstytucyjny rozpozna sprawę dot. przepisów aborcyjnych w pełnym składzie 15 sędziów. Termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.

Wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisów dopuszczających aborcję ze względu na ciężkie wady płodu został złożony przez grupę posłów w październiku 2017 r. Pod wnioskiem do TK podpisało się ponad 100 posłów z kilku środowisk politycznych: PiS, klubu Kukiz’15, koła Wolni i Solidarni oraz posłowie niezrzeszeni.

W myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, aborcji można dokonywać w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W pierwszych dwóch przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego – jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

]]
Więcej informacji

Prawo

Podział prawa ze względu na metodę regulacji:
1) Prawo wewnętrzne: Prawo konstytucyjne, Prawo cywilne - reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie (cywilnoprawna metoda regulacji).
Prawo pracy - reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika.
Prawo karne - jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).
Prawo administracyjne - reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).
Prawo rodzinne i opiekuńcze
Prawo finansowe
2) Prawo międzynarodowe

Podział prawa ze względu na przedmiot regulacji:
prawo autorskie, prawo bankowe, prawo budowlane, prawo celne, prawo człowieka, prawo dziecka, prawo energetyczne, prawo kanoniczne, prawo konstytucyjne, prawo konfliktów zbrojnych, prawo lotnicze, prawo medyczne, prawo międzynarodowe, prawo naukowe, prawo o ruchu drogowym, prawo o szkolnictwie wyższym, prawo ochrony środowiska, prawo podatkowe, prawo prasowe, prawo rolne, prawo upadłościowe, prawo wyznaniowe.

Prawo jest wyrazem konieczności uporządkowania życia społecznego i poddania go pewnym regułom, by umożliwiało istnienie i możliwie należyte funkcjonowanie społeczności państwowej, bardzo zróżnicowanej, której członkowie mają odmienne potrze-by i aspiracje, w których dochodzi do rozmaitych konfliktów i zagrożeń, zarówno biologicznej jak i społecznej egzystencji grupy. Różne systemy norm prawnych wprowadzają element ładu we wzajemnych stosunkach między ludźmi. Normy prawne, podobnie jak powszechnie uznawane i akceptowane normy moralne, normy religijne czy nor-my obyczajowe nie mają jednak wyłączności na regulowanie ludzkich zachowań. Nie-mniej jednak prawo normuje dziś niemal wszystkie dziedziny życia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *