Usunięci sędziowie SN wrócą do pracy. Jest decyzja TSUE

&lt![CDATA[

Trybunał Sprawiedliwości UE odniósł się po polskiej reformy sądownictwa. Unijny Trybunał nakazał zawiesić stosowanie przepisów dotyczących wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego.

Chodzi o przepisy dotyczące przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 lat, i przywrócenia do pracy tych przesuniętych już w stan spoczynku – na warunkach, jakie obowiązywały przed wejściem w życie nowej ustawy o SN.

„Rzeczpospolita Polska jest zobowiązana bezzwłocznie i aż do momentu wydania postanowienia, które zakończy obecne postępowanie uproszczone, zawiesić stosowanie przepisów art. 37 par 1-4 i art. 111 par. 1 oraz 1a ustawy z dnia 8 grudnia 2017 o Sądzie Najwyższym, przepisu art. 5 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw, jak również zawiesić wszelkie środki podjęte w celu zastosowania tychże przepisów; oraz podjąć wszelkie niezbędne kroki w celu zapewnienia, aby sędziowie Sądu Najwyższego, których dotyczą wspomniane przepisy mogli wykonywać swoje funkcje na dotychczasowych stanowiskach ciesząc się tym samym statusem i tymi samymi prawami oraz warunkami zatrudnienia, którymi cieszyli się aż do dani 3 kwietnia 2018 r., daty wejścia w życie ustawy o Sądzie Najwyższym” – czytamy w nieoficjalnym tłumaczeniu dokumentu, do którego dotarliśmy. Co istotne, postanowienie ma moc wiążącą z chwilą doręczenia.

Postawienie TSUE obejmuje także nakaz powstrzymania się przez stronę polską od powoływania kolejnych sędziów Sądu Najwyższego, w miejsce tych objętych postanowieniem. Dotyczy to także stanowiska Pierwszego Sędziego Sądu Najwyższego. Polska ma regularnie, co miesiąc informować Komisję Europejską o podejmowanych środkach, które mają doprowadzić do pełnego zastosowania się do decyzji TSUE.

]]
Więcej informacji

Prawo

Podział prawa ze względu na metodę regulacji:
1) Prawo wewnętrzne: Prawo konstytucyjne, Prawo cywilne - reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie (cywilnoprawna metoda regulacji).
Prawo pracy - reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika.
Prawo karne - jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).
Prawo administracyjne - reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).
Prawo rodzinne i opiekuńcze
Prawo finansowe
2) Prawo międzynarodowe

Podział prawa ze względu na przedmiot regulacji:
prawo autorskie, prawo bankowe, prawo budowlane, prawo celne, prawo człowieka, prawo dziecka, prawo energetyczne, prawo kanoniczne, prawo konstytucyjne, prawo konfliktów zbrojnych, prawo lotnicze, prawo medyczne, prawo międzynarodowe, prawo naukowe, prawo o ruchu drogowym, prawo o szkolnictwie wyższym, prawo ochrony środowiska, prawo podatkowe, prawo prasowe, prawo rolne, prawo upadłościowe, prawo wyznaniowe.

Prawo jest wyrazem konieczności uporządkowania życia społecznego i poddania go pewnym regułom, by umożliwiało istnienie i możliwie należyte funkcjonowanie społeczności państwowej, bardzo zróżnicowanej, której członkowie mają odmienne potrze-by i aspiracje, w których dochodzi do rozmaitych konfliktów i zagrożeń, zarówno biologicznej jak i społecznej egzystencji grupy. Różne systemy norm prawnych wprowadzają element ładu we wzajemnych stosunkach między ludźmi. Normy prawne, podobnie jak powszechnie uznawane i akceptowane normy moralne, normy religijne czy nor-my obyczajowe nie mają jednak wyłączności na regulowanie ludzkich zachowań. Nie-mniej jednak prawo normuje dziś niemal wszystkie dziedziny życia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *