Zbliżają się obchody 25-lecia Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Można w nim podziwiać kilka tysięcy eksponatów z ostatnich 200 lat historii uczelni.

Z tej okazji uczelnia zaprasza 6 sierpnia do darmowego zwiedzania sal muzealnych. – Eksponatów jest kilka tysięcy więc będzie w czym wybierać – mówi rektor Uniwersytetu profesor Adam Jezierski:
– Od dołu zaczynamy: Oratorium Marianum, a idąc wyżej bardzo piękną Aulę Leopoldina. Idąc jeszcze wyżej spotykamy Wieżę Matematyczną i tam mamy dwie wystawy. Jedna dla tych, którzy interesują się fizyką i naukami ścisłymi. Druga wspaniała wystawa to wystawa kościołów protestanckich w Europie zaczynając od Londynu, a na Świdnicy kończąc.

Podczas zwiedzania będzie można zobaczyć m.in dostępną tylko latem, wyjątkową kolekcję profesorskiej garderoby. Na początku działalności nie było jednak tak kolorowo, wspomina profesor Jan Harasimowicz, dyrektor uczelnianego muzeum:
– W tej sali było to pierwsze muzeum. Stał taki stolik, siedział pan, sprzedawał bilety na takim kręciołku, odrywał i sprzedawał. Myśli sobie „Jezus Maria”. Wyglądało to jak naprawdę w jakimś mały powiatowym miasteczku, takie muzeum regionalne gdzie stoi wypchany ptak. Nie no, tak nie może być

W zbiorach Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego są jeszcze między innymi starodruki i zabytkowe berła uniwersyteckie. Rocznie muzeum odwiedza około 140 tysięcy osób.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *