Wyjątkowe filmy o Żołnierzach Wyklętych w Centrum Historii Zajezdnia

W muzeum przy ulicy Grabiszyńskiej zaprezentowane będzie 13 filmów o Żołnierzach Wyklętych z różnych festiwali „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni. Co szczególnie ważne podkreślenia, to, że na miejscu można spotkać autentycznych bohaterów wyświetlanych filmów.
Żołnierze Wyklęci w filmie. W Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu prezentowane są festiwalowe produkcje związane z polską historią, które wcześniej prezentowano na festiwalach w Gdyni. Łącznie w ciągu dwóch dni trwania imprezy wyświetlonych zostanie 13 filmów.

– Będzie można również na żywo spotkać autentycznych bohaterów tych produkcji – mówi Juliusz Woźny z Centrum Historii Zajezdnia:

– To nie są bandyci, to nie są osoby wykolejone społecznie, to są ludzie naprawdę szlachetni. Potrafili wbrew nadziei, wbrew wszystkim okolicznościom, które były dookoła, sprzeciwić się, powiedzieć „nie”. Myślę, że o tych ludziach nie sposób mówić inaczej. Ogromny szacunek, pochylenie czoła – tłumaczy Juliusz Woźny.

– Tym razem będą to w większości historie walczących kobiet – mówi Ilona Gosiewska ze Stowarzyszenia Odra-Niemen:

– Mamy we Wrocławiu całą grupę pań, które i walczyły, i były w pierwszej i drugiej konspiracji. Ale również grupę rodzin, mamy panią Martę Ziembikiewicz, która jest córką kapitana Łukasiuka. Jest pani Wanda Kiałka, żołnierz Armii Krajowej Wileńskiej. Ich chcemy zaprezentować. Kanwą do tych opowieści są zebrane filmy – tłumaczy Ilona Gosiewska.

Oprócz pokazów filmowych i spotkań autorskich uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej oraz zwiedzaniu wystawy głównej w Centrum Historii Zajezdnia „Wrocław 1945-2016” specjalnie przygotowaną ścieżką „Szlakiem Żołnierzy Wyklętych”.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *