Wrocławianie pomagają budować studnie w Czadzie

Z pozoru skomplikowane przedsięwzięcie jest prostsze dzięki działaniu zakonu Sercan Czarnych. Zbierają oni stare, niepotrzebne, srebrne łańcuszki, pierścionki, kolczyki i inną biżuterię i przetapiają na krzyżyki. Te z kolei sprzedają i za zarobione pieniądze finansują budowę studni w Afryce.

W tę inicjatywę włączyło się kilku wrocławian, w tym Iwona Gil, na co dzień pracująca w szpitalnym laboratorium. – Ja jestem mikrobiologiem i wiem, że coś takiego, jak woda, która jest wspólna do picia, mycia i dla zwierząt to jest dramat epidemiologiczny. Taki dramat się tam dzieje. Cholera jest tam sytuacją bieżącą. Dzieciaki małe umierają, duże chorują. Mnie w tydzień udało się zebrać wśród koleżanek około kilograma srebra. To jest bardzo prosta sprawa – zachęca. 

Po przetopieniu i spieniężeniu, zdobyte dzięki temu fundusze pomogą wydrążyć w afrykańskiej ziemi kolejne ujęcie wody – mówi Jan Gil, jeden z organizatorów zbiórki we Wrocławiu. – U nas było trochę pojedynczych kolczyków, złamanych innych elementów biżuterii. Nie wiadomo, co z tym zrobić. Wartości nie ma zbyt wielkiej, ale jak się pozbiera do kupy, to może być tego trochę więcej. Tu zmieściło się w słoiku, chyba 380 gramów. Można powiedzieć, że to pomoc z niczego – dodaje. 

Budowa jednej studni w Czadzie to koszt około 10 tysięcy złotych. W 2016 roku, dzięki tego typu akcjom udało się zbudować ich 10. Łącznie Sercanie zebrali prawie pół miliona złotych.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *