Wrocław: Wolontariusze jadą na Ukrainę. Będą porządkować groby przodków

1200 wolontariuszy wyrusza z Wrocławia na Ukrainę. Młodzież z dolnośląskich i opolskich szkół jedzie porządkować polskie groby na Kresach.

To już ósma edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” zorganizowanej przez dziennikarkę wrocławskiego ośrodka TVP Grażynę Orłowską – Sondej. -Na Kresach pozostało – jak obliczają znawcy – siedem milionów polskich grobów, a my odnowiliśmy zaledwie 50 cmentarzy, w tym roku nasi wolontariusze pojawią się na 130. To ciągle jest kropla na Kresach, kropla polskiej historii, którą trzeba ratować – dodaje dziennikarka

W kierunku Ukrainy jedzie konwój ponad 70 busów. Chętnych było więcej niż miejsc, około 300 osób zostało w Polsce.

Wolontariusze będą porządkować groby, odwiedzać miejsca przodków i spotykać się z Polakami pozostałymi na Kresach.  Niektórzy z wolontariuszy jadą tam już kolejny raz.

Wyprawa potrwa 10 dni.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *