Wrocław: Trwa zbiórka na odbudowę podpalonej pasieki. W pożarze zginęło 300 tysięcy pszczół

Na portalu pomagam.pl trwa zbiórka pieniędzy na odbudowę pasieki Władysława Andryszczaka z wrocławskiego Strachocina. W pożarze zginęło 300 tysięcy pszczół.

”Kilka dni temu całą Polskę obiegła informacja o podpalonej pasiece na wrocławskim Strachocinie. 30 kwietnia ktoś wlał łatwopalną substancje do uli i podpalił. Spłonęło 18 uli, a w nich około pół miliona pszczół. Dodatkowo zniszczono 15 jeszcze niezasiedlonych uli” – czytamy na portalu. Zbiórkę zorganizowała Fundacja Centaurus.
Sprawdź, jak pomóc: Pasieka Pana Władysława
Pomoc organizują też sąsiedzi.

Poniżej rozmowa z właścicielem pasieki przeprowadzona tuż po pożarze:
Radio Wrocław:- Kto zauważył płonące ule?
Władysław Andryszczak:- Sąsiad przyleciał i mówi, że pasieka się pali. Zrobił się szum. Mnie akurat nie było w niedzielę we Wrocławiu. Wiem, że przyjechała straż, pożar gasili też sąsiedzi. Pasieka jest w lesie, niedaleko naszego domu. Kiedy udało mi się dotrzeć na miejsce było już po wszystkim.
Jak to wyglądało?Przerażający widok. Niektóre ule spalone całkowicie, inne nadpalone, a dookoła martwe pszczoły. Nie zapomnę tego widoku do końca życia. I ten zapach. Okropny zaduch. Musieliśmy szybko posprzątać.

Ile pszczół zginęło?Około 300 tysięcy. Te, które przeżyły są w ogromnym szoku.
Szoku?Tak, kręcą się bez celu, szukają bezpiecznego miejsca. Niektóre podlatują pod zwęglone ule i nagle padają. Tam unosi się jeszcze zapach benzyny. Dla pszczół to zabójcze. Płakać mi się chce, jak na to patrzę. Prowadzę pasiekę od 35 lat, prowadził mój ojciec, prowadzi też syn. Nigdy nie przeżyłem takiej sytuacji.

Czy wiadomo, co się stało?Policja wyjaśnia sprawę, ja nie chcę nikogo oskarżać. Wiem jedynie, że ktoś wlał do środka…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *