Wrocław: „Temat rzeka”. Europejska Noc Literatury 20 sierpnia

Fragmenty 10 wybranych dzieł literackich przeczytają w sobotę 20 sierpnia w 10 lokalizacjach Przedmieścia Świdnickiego znane postaci polskiej kultury. Programowi 11. odsłony Europejskiej Nocy Literatury przyświeca hasło „Temat rzeka”.

Europejska Noc Literatury (ENL) to organizowane w różnych europejskich miastach święto czytelników, którzy tego wieczoru usłyszeć mogą prozę w interpretacjach twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Formuła ENL od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia.
Program tegorocznej edycji literackiego święta przygotował pisarz, felietonista, tłumacz i literaturoznawca Michał Rusinek. Zaproponowanym przez kuratora hasłem, które połączy 10 tekstów nadchodzącej odsłony ENL, jest „Temat rzeka”, które rozumiane będzie tu zarówno dosłownie, jak i metaforycznie.
– Rzeki wprowadzają ruch wśród tego, co stałe. Dają nam się nieść z ich prądem, stawiają opór, gdy płyniemy pod prąd. W literaturze bywają symbolami, toposami, niebywale pojemnymi metaforami, także dla filozofów wierzących w ruch i zmienność – mówił o motywie przewodnim ENL Rusinek.
W tym roku fragmenty wybranych przez kuratora pozycji literackich odczytane zostaną w dziesięciu lokalizacjach Przedmieścia Świdnickiego, a wydarzenie będzie okazją, by poznać jego różne oblicza.
Czytań będzie można wysłuchać m.in. w dwóch przestrzeniach położonych w zabudowie postindustrialnej. W klubie muzycznym Transformator przy ul. Tęczowej fragment „Domu kłamczuchów” węgierskiego mistrza nowelistyki Dezső Kosztolányi’ego zinterpretuje Agata Buzek, a przy ul. Lelewela, we Wrocławskiej Drukarni…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.