Wrocław odzyska utracony skarb. Trwa odbudowa barokowych organów

Prace idą szybciej niż zakładał plan.

Wiele wskazuje na to, że już dwa lata podczas świąt Bożego Narodzenia wrocławianie będą mogli podziwiać w kościele św. Elżbiety brzmienie zrekonstruowanych zabytkowych, XVIII-wiecznych organów mistrza Michaela Englera Młodszego. Sekretarz miasta Włodzimierz Patalas, który jest odpowiedzialny za projekt, podkreśla, że prace przebiegają w dobrym tempie:

Artyści rzeźbiarze – pod wodzą organmistrza Andrzeja Lecha Kriese, przy użyciu dawnych technik odbudowują instrument, który ozdobi 20 pozłacanych figur:

Andrzej Lech Kriese opowiada o najtrudniejszych rzeczach związanych z renowacją zabytkowego instrumentu:

Prace nad renowacją zabytku trwają we Wrocławiu, Bonn i w Belgii. Modele wielkich rzeźb już są gotowe. Organy będą miały ponad 16 metrów wysokości i 10 metrów szerokości.
Barokowe organy, nazywane kiedyś Głosem Śląska, spłonęły 43 lata temu. Ocalało tylko kilka, mocno zwęglonych figur. Rekonstrukcja organów odbywa się między innymi na podstawie zachowanych zdjęć. Renowacja zabytkowego instrumentu może pochłonąć nawet 20 milionów złotych.Wstępnie zakładano, że renowacja zakończy się w lutym 2022 roku. Wiadomo jednak, że prace idą szybciej niż się spodziewano, więc możliwe jest, że pierwszy koncert usłyszymy już w listopadzie 2021 roku.
(fot. Malwina Gadawa)
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *