Wrocław: Manifestacja solidarności z sędziami

We Wrocławiu o godzinie 16. podobnie jak w innych miastach w Polsce, rozpoczęła się manifestacja solidarności z sędziami. Pod budynek Sądu Rejonowego przy podwalu przyszło ok. 300 osób. Wśród nich znaleźli się także sędziowie.

Choć na proteście obecni byli także politycy, to organizatorzy podkreślali, że manifestacja ma charakter obywatelski, a nie partyjny. Mówi Marcin Murzyński, jeden z organizatorów wydarzenia:

Dorota Nowińska, sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu tłumaczyła, dlaczego zdecydowała się wziąć udział w tym proteście:

Uczestnicy manifestacji stanęli także w obronie sędziego Pawła Juszczyszyna. Prezes Sądu Rejonowego zawiesił sędziego na miesiąc. Jak tłumaczył,  swoją decyzję oparł na art. 130 ustawy o ustroju sądów powszechnych.W piątek zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sędzia Michał Lasota wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi. Zarzuty dotyczą m.in. uchybienia godności urzędu.
Sędziowie domagają się także szanowania i wykonywania orzeczeń polskich i europejskich sądów:

Poseł PiS Przemysław Czarnecki podkreśla, że ustrój sądów w Polsce w niczym nie odbiega od standardów Unii Europejskiej:
– W naszym kraju nie ma zagrożenia, o którym mówią protestujący sędziowie. Warto zwrócić także uwagę, że część środowiska sędziowskiego walczy po prostu o zachowanie dotychczasowych przywilejów, a my zawsze będziemy dbać przede wszystkim o interesy obywateli — mówi poseł Czarnecki.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *