Wielkanoc będzie droższa niż przed rokiem. Ile wydadzą Dolnoślązacy?

Wielkanoc za pasem, a więc również i czas by wyruszyć na przedświąteczne zakupy. Najbardziej w górę poszybowały ceny łososi wędzonych, bo o blisko 40 procent, mówi Alicja Pietrusiewicz z wrocławskiego GUS:
– W przypadku żurku i barszczu białego ceny również wzrosły. Był to wzrost cen o o około 18%. W ubiegłym roku za jedno jajko musieliśmy zapłacić 54 grosze, w tym roku jest to 55 groszy.

Mniej w tym roku zapłacimy między innymi za ziemniaki, buraki czy cytryny. Wrocławianie natomiast wyliczają, co w tym roku położą na świątecznym stole: – Tradycyjne potrawy czyli żurek, jajeczko, kiełbaskę, mięsiwo. Kawałek jakiejś tam zieleninki dla ozdoby (…)

Prawie co drugi Dolnoślązak planuje w tym roku przeznaczyć na organizację Świąt Wielkiej Nocy od 300 do 500 zł. Niewiele mniej, bo 1/5 respondentów wyda na ten cel od 500 do 800 zł. Tylko 6 proc. badanych w województwie dolnośląskim planuje zakupy powyżej 1000 zł.
Aż 4/5 dolnośląskich respondentów planuje spędzić nadchodzące Święta w towarzystwie rodziny lub znajomych. Jak wynika z deklaracji osób, które wzięły udział w badaniu, na wielkanocnych stołach pojawią się przede wszystkim takie wyroby jak, jaja (81 proc.), wędliny i kiełbasy (75 proc.), pieczywo (74 proc.) i artykuły cukiernicze (71 proc.). 27 proc. Dolnoślązaków planuje też zakup alkoholu. 1/3 mieszkańców wybierze się ponadto na zakupy po artykuły dekoracyjne, a 30 proc. po prezenty dla rodziny i znajomych.
Z wyników badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Grupy KRUK wynika, że tylko 15 proc. dolnośląskich respondentów wybierze się na zakupy świąteczne z zaoszczędzonymi pieniędzmi. Jedynie 2 proc. myśli natomiast o złożeniu wniosku o kredyt lub pożyczkę na organizację świąt. Z kolei 3 proc. rozważa pożyczenie pieniędzy od rodziny lub znajomych.
Część Dolnoślązaków planuje wykorzystać świąteczny czas na wypoczynkowy wyjazd w kraju lub zagranicą. Aż 56 proc. osób z tego regionu odpowiedziało, że największym wydatkiem będą dla nich koszty zakwaterowania. Równie dużo, bo 37 proc….
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *