Wieczór zDolnego Śląska o przedsięwzięciach transgranicznych [POSŁUCHAJ]

Zaprasza Piotr Słowiński.

Będzie łatwiej o pieniądze na przedsięwzięcia transgraniczne. To dobre wiadomości na 30-lecie Euroregionu Nysa. Jednym z jego zadań jest wspieranie polsko-niemieckich i polsko-czeskich przedsięwzięć na pograniczu. Euroregion Nysa został utworzony w 1991 roku i obejmuje trzy obszary u styku granic Polski (tereny Sudetów Zachodnich oraz powiat żarski), Czech (tereny Sudetów Zachodnich oraz region Usti nad Łabą: powiaty Krásná Lípa, Česká Lípa, Liberec, Jablonec nad Nysą i Semily) i Niemiec (od Gór Łużyckich i Pogórza Łużyckiego na północ obejmując także Łużyce Dolne, powiaty Löbau – Żytawa, Budziszyn, Kamenz, Łużyce Górne – Dolny Śląsk). Stolicami euroregionu są: Jelenia Góra, Liberec i Żytawa.Na najbliższe lata na polsko-czeską współpracę będzie nieco mniej pieniędzy, ale pojawią się prostsze procedury ich rozliczania. W programie polsko-niemieckim zmiany będą rewolucyjne. O Euroregionie rozmawiamy z Tomaszem Śliwą, dyrektorem ERN, Gabrielą Zawiłą specjalistką od współpracy polsko-czeskiej, wiceprezydentem euroregionu Jerzym Łużniakiem, senatorem Krzysztofem Mrozem i szefem Karkonoskiej Lokalnej Organizacji turystycznej Grzegorzem Sokolińskim.
POSŁUCHAJ AUDYCJI:
[audioplayer id=”314190″ src=”/img/articles/122154/Wieczor-zDolnego-Slaska-o-przedsiewzieciach-transgranicznych-POSLUCHAJ-1-62ece3efc8eab-p.mp3″/]
 
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.