Wałbrzych: Plaga odpadów wielkogabarytowych

Zamiast do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – wyrzucają stare meble i opony do części wspólnych w piwnicach. Z plagą lokatorów, którzy za nic mają regulamin i zasady współżycia sąsiedzkiego walczy m.in Spółdzielnia Mieszkaniowa Podzamcze.

Wejścia do budynków wielorodzinnych czy boksy śmietnikowe to już nie jedyne miejsca, gdzie lokatorzy wyrzucają odpady wielkogabarytowe. Z plagą niechcianych gabarytów zmaga się m.in Spółdzielnia Mieszkaniowa Podzamcze w Wałbrzychu:
– Tam często takie śmieci lądują np. w korytarzach piwnic – mówi Lucyna Podemska – kierownik działu eksploatacji:
[audioplayer id=”294266″ src=”/img/articles/113040/Walbrzych-Plaga-odpadow-wielkogabarytowych-4-616705a041d0a-1sz.mp3″/]
Za opróżnienie takich miejsc i wywóz gabarytów nawet sprzed budynku musi płacić spółdzielnia. W przypadku braku poczucia odpowiedzialności u lokatora, za jego egoizm – płacą często wszyscy sąsiedzi.
– Ale jest to ostateczność – wyjaśnia Tadeusz Choczaj – prezes spółdzielni Podzamcze:
[audioplayer id=”294265″ src=”/img/articles/113040/Walbrzych-Plaga-odpadow-wielkogabarytowych-3-6167059fbf0eb-1sz.mp3″/]
Problem porzuconych gabarytów nie jest nowy. W Wałbrzychu przybrał na sile w 2019 roku, gdy Gmina zrezygnowała z organizowania akcji „wywalamy graty z chaty”. Dziś jeśli mieszkaniec chce się pozbyć starego mebla czy pralki – powinien oddać je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Te są czynne od poniedziałku do soboty, a dla mieszkańców – bezpłatne.
Wystawienie mebli przed budynek grozi mandatem do 500zł. Jeśli Straż Miejska uzna, że sprawca wykroczenia zasługuje na większy wymiar kary, może sprawę przekazać do sądu. Wtedy kara może wynieść do 5 tys zł.
Spółdzielnia Mieszkaniowa Podzamcze, jak i wiele innych tego typu jednostek – apeluje do mieszkańców o…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *