W Wałbrzychu protestowali przeciwko obowiązkowym szczepieniom

Manifestacje można było oglądać m.in. za pośrednictwem strony wałbrzych24.com. „Policja jest na usługach, na usługach przestępców. Nie mamy się co bać”. „Zdejmijcie kagańce” – to jedne z haseł, które wykrzykiwał tłum.

Protestujący przeszli ulicami Podzamcza i stanęli przed domem prezydenta Wałbrzycha. Zgromadzonym nie podobało się , że miasto chce by szczepienia przeciw COVID-19 były obowiązkowe dla mieszkańców i pracowników przebywających w mieście. Projekt uchwały w tej sprawie podjęła 29.04 Rada Miejska.

Projekt zaprezentował podczas sesji prezydent Roman Szełemej. Jego zdaniem szereg dyskusji publicznych na temat szczepień doprowadziło do tego, że niektóre osoby mogące się szczepić już od stycznia, wciąż tego nie zrobiły. Prezydent powołał się na zachodnie kraje, w których coraz częściej pracodawcy wymagają szczepień, a także na wyjazdy zagraniczne np. do Niemiec, w których obowiązkowe są testy i potwierdzenie zaszczepienia. Obowiązek miałby zostać wprowadzony wraz z dopełnieniem się programu szczepień dla wszystkich grup wiekowych.
Radny Jerzy Langer zwrócił uwagę, że pełnoletni mieszkańcy powinni mieć możliwość wyboru i dokonania własnej decyzji. Pojawiły się też głosy, że uchwała może zostać wstrzymana przez służby wojewody, tak jak było to w przypadku zakazu używania plastiku.
Prezydent jednak przypomniał uchwałę o obowiązku szczepień dla dzieci przyjmowanych do publicznych przedszkoli, która obowiązuje od 2 lat.
Władze miasta podkreślają, że obowiązek szczepień to jedyna możliwość, aby zminimalizować śmiertelność chorych na covid-19 i przyspieszyć powrót do normalności.
W Wałbrzychu działają dwa duże punkty szczepień. Jeden w Starej Kopalni, zdolny szczepić nawet 1500 osób dziennie, drugi DriveThru przy ul. Armii Krajowej.
Prezydent…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *