Uratowali życie pacjenta, który od trzech lat czekał na przeszczep

Dramat z happy endem. Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu uratowali życie pacjenta, który od trzech lat czekał na przeszczep nerki, ale nie można było wykonać zabiegu. Chociaż znaleziono kilkuset potencjalnych dawców, to nie było zgodności tkankowej z żadnym z nich. Wykonano wiele prób – wszystkie kończyły się niepowodzeniem – tłumaczy dr Dorota Kamińska.

– Pan był bardzo szybko zgłoszony do przeszczepu. Niestety nie akceptował żadnego z dawców zmarłych. Tych prób było wykonanych około 150 w ciągu 2 lat, czyli jedna w tygodniu. Wszyscy zmarli dawcy byli odrzucani. Próba krzyżowa z żoną początkowo wykonana była dodatnia, czyli zła.

Rozwiązaniem okazało się odczulenie pacjenta, które wykonano przed planowanym przeszczepem.

– Zabiera się osocze, czyli część krwi bez krwinek od potencjalnego pacjenta i wymienia na świeżo mrożone osocze lub roztwór albumin.
Dawcą została 53-letnia żona chorego. Przeszczep wykonano 31 stycznia, dziś dawca i biorca czują się dobrze. Nie potrzebne są już wyczerpujące dializy.

 
 
 
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *