Trzebnica przygotowuje się na 750-lecie kanonizacji Świętej Jadwigi Śląskiej

Od 14 do 16 października odbędą się centralne uroczystości jubileuszowe organizowane przez Ojców Salwatorianów.

Trzebnica przygotowuje się na wielkie święto. 26 marca w dokładną rocznicę wyniesienia na ołtarze odprawiono mszę świętą dziękczynną, a w połowie października – na zakończenie Roku Jadwiżańskiego Bazylika w Trzebnicy zapełni się wiernymi – mówi Kustosz Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej Ojciec Jerzy Olszówka.- Centralne uroczystości jubileuszowe przewidziane są na niedzielę 15 października, kiedy to uroczystość sumy odpustowej o godzinie 11:00 w bazylice przewodniczyć będzie ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz z Krakowa. Całość obchodów zamknie się pielgrzymką mieszkańców Trzebnicy w poniedziałek w godzinach wieczornych.

Wcześniej Urząd Miejski zaplanował 30 września sympozjum z panelem dyskusyjnym w Trzebnicy, a także 11 października konferencję naukową o świętej Jadwidze Śląskiej w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. To dla nas szczególny czas mówi Ewelina Gładysz z Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Trzebnicy.
– Dla nas święta Jadwiga jest bardzo ważną postacią. Na trwałe wpisały się w dzieje Trzebnicy. W 2010 roku z inicjatywy burmistrza Marka Długozimy została także oficjalnie patronką miasta. Patronat, który przez wieki istniał tak naprawdę tylko w jakiś ustnych przekazach został oficjalnie potwierdzony przez władze rzymskie.

Święta Jadwiga Śląska została wyniesiona na ołtarze przez papieża Klemensa IV w 1267 roku w Viterbo.
Posłuchaj całego materiału:
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *