TOP5 dolnośląskich zegarów wieżowych [GŁOSOWANIE]

Wsłuchajcie się w ich odgłosy i zobaczcie niezwykłe mechanizmy, sprawdźcie punktualność i wybierzcie najlepszy, dolnośląski zegar wieżowy.

Głosowanie potrwa do soboty, 25 marca, do godziny 11.30. Codziennie można oddać głos. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. System wylicza średnią z tych dwóch wartości i ustawia lidera na pierwszym miejscu. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane.
TOP5 słuchaj zawsze w Radiu Wrocław w sobotę o 12.00!
Zegar w szkole nr 2 w Jeleniej Górze
Zegar w szkole nr 2 w Jeleniej Górze został tam przeniesiony. Na razie nie wiadomo skąd. Wiadomo natomiast, że zapomniany i zaniedbany przez całe lata nie działał, aż znalazł człowiek, który naprawił 200 letni mechanizm. Na zegarze jest data 182(?) i właśnie, ostatnia cyfra jest przewiercona. 

Zegar na kościele św. Jacka w Legnicy
To jeden z nielicznych zegarów w Legnicy, który napędzany jest… siłą ludzkich mięśni. Bo trzeba go nakręcać – za pomocą korby. Został zamontowany dokładnie w 1908 roku, czyli w momencie, gdy kościół św. Jacka na tamtejszym Zakaczawiu był oddawany do użytku. Wówczas był to kościół upamiętniający cesarza Fryderyka III. Dziś właśnie czasomierz tej świątyni uważany jest za najstarszy i najbardziej okazały zegar w mieście.

Zegar na wieży ratuszowej w Bolesławcu 
Czas nie stoi, czas nie czeka, czas nie wraca – ta sentencja została umieszczona przy zegarze na wieży ratusza, który od 1886 roku odlicza czas mieszkańcom Bolesławca. Zegar, o numerze seryjnym 1310, powstał w 1885 roku w znanej wytwórni zegarów C. Weiss w Głogowie.

Zegar na wieży ratusza w Jaworze 
Ponad…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *