To on wynalazł szczepionkę przeciwko tyfusowi. Powstanie biografia prof. Weigla

„Profesor Weigl i karmiciele wszy” – to roboczy tytuł nowej książki wrocławskiego pisarza Mariusza Urbanka. Publicysta przygotowuje biografię słynnego lwowskiego biologa.

Większość dotychczasowych publikacji dotyczy jego badań nad wynalezieniem szczepionki przeciwko tyfusowi.

-W biografii chodzi o pokazanie całego jego życia, poza wątkami naukowymi znajdą się też informacje o tym jakim był człowiekiem, co lubił robić w wolnym czasie – podkreśla Mariusz Urbanek. -Miał zwykłe fascynacje, na przykład był znakomitym łucznikiem, kształcił młodych łuczników we Lwowie, chodził na pstrągi, był też, jak się wtedy mówiło, romansowym człowiekiem, wrażliwym na niewieście wdzięki – zdradza z uśmiechem.

KALENDARIUM Z ŻYCIA PROF. WEIGLA

WIĘCEJ: RUDOLF WEIGL – TWÓRCA SZCZEPIONKI PRZECIW TYFUSOWI PLAMISTEMU
Mariusz Urbanek na razie zbiera dokumenty, odwiedza miejsca gdzie pracował słynny biolog i ludzi, którzy mogli mieć z nim styczność. -Był Niemcom potrzebny, w związku z tym mógł decydować o tym, kogo zatrudnia w swoim instytucie, jako karmicieli wszy. A to dawało bardzo mocne papiery. Papiery od Weigla chroniły przed łapankami, wywózką, dawały gwarancję przeżycia – opowiada Urbanek

Wśród karmicieli wszy było wielu słynnych profesorów lwowskich i studentów tej uczelni. Książka ma być gotowa w czerwcu przyszłego roku. Mariusz Urbanek ma już na swoim koncie wiele cenionych książek biograficznych, choćby o Tyrmandzie, Brzechwie, Tuwimie czy Makuszyńskim.
POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *