Święta daleko od domu

Święta daleko od domu? Niewielu Dolnoślązaków może równać się z osiągnięciem Małgorzaty Wojtaczki. Wrocławianka spędziła ubiegłoroczne Boże Narodzenie podczas samotnej wyprawy na Biegun Południowy
– W jakiś sposób to uczciłam, miałam choinkę od przyjaciela – taką malutką. Zjadłam zupę grzybową i kompot z suszonych owoców. Na pewno myślami byłam z rodziną i ze znajomymi.
Wojtaczka to jedna z bohaterek 2017 roku. By zostać pierwszą Polką, która dotarła na Biegun Południowy maszerowała samotnie przez Antarktydę 69 dni.

 Bywają cieplejsze od polskich, bo na półkuli południowej jest lato. Polarnik, biolog i podróżnik Mikołaj Golachowski w tym roku tradycyjnie spędza święta na statku, jako przewodnik, na antarktycznych wodach.
– Mamy strefę świąt i strefę wolną od świąt, w niektórych miejscach można pośpiewać kolędy, a Ci, którzy nie chcą uczestniczyć mogą pójść gdzieś indziej i będą mogli sobie spokojnie siąść.

Golachowski miał też kilkakrotnie okazję spędzić Boże Narodzenie w polskiej bazie antarktycznej, imienia Arctowskiego.

Z kolei Igor Bucki rok temu tęsknił za rodziną na Hawajach, Marta Sokulska i Tomek Juszczyszyn w wigilię na Bali jedli czipsy i oglądali „Szklaną pułapkę”, Daniel Kałuża nie chce być w Boże Narodzenie nawet w ukochanej Japonii.
Najwięksi globtroterzy są zgodni: święta w najbardziej egzotycznych i najpiękniejszych miejscach są smutne, jeśli są samotne.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *