Sukces lekarzy z Legnicy. Wycięli guza mózgu ciężarnej kobiecie. Wczoraj dziecko przyszło na świat

Doskonałe zgranie kilkunastu lekarzy, trzy miesiące ciężkiej pracy, ale ta historia ma szczęśliwy finał. Specjaliści z Legnicy w sierpniu wycięli guza mózgu ciężarnej kobiecie. Mimo olbrzymiego zagrożenia dla płodu i matki, wczoraj dziecko przyszło na świat.

Lekarze SOR-u, onkolodzy, neonatolodzy… nawet psychiatra. Łącznie lekarze kilkunastu profesji przez trzy miesiące walczyli o życie 27-letniej kobiety i jej nienarodzonego dziecka. W sierpniu w głowie pacjentki wykryli dużego guza. W grę wchodziło jedynie jego natychmiastowe usunięcie. – Ze względu na dwudziestotygodniową ciążę, była to bardzo trudna decyzja – relacjonuje Tomasz Kozieł, rzecznik legnickiego szpitala. – Operacja z reguły trwa od czterech do sześciu godzin, natomiast trwała około dwóch godzin, co też ma bardzo istotny wpływ dla kondycji płodu. I tutaj też trzeba podkreślić, że bardzo profesjonalnie podeszli do sprawy anestezjolodzy, którzy to znieczulenie wykonali tak, że dziecko nie miało żadnego uszczerbku na zdrowiu – tłumaczy

Wczoraj noworodek przyszedł na świat. Trafił do inkubatora, ale jego życiu już nie zagraża niebezpieczeństwo. 

Tę trudną operację przeprowadził zespół dr Adama Druszcza, ordynatora oddziału neurochirurgii w legnickim szpitalu. – Dramatyzmu całej sytuacji dodawało to, że chora, broniąc swojego dziecka nie zgadzała nam się na zabieg operacyjny. Stanęliśmy pod ścianą. Wiedzieliśmy, że ta chora w ciągu kilku najbliższych godzin umrze. Nasz lekarz psychiatra – trzeba mu to oddać wielką cześć – rozmawiał kilka godzin z tą chorą. I tak naprawdę jest jednym z uczestników tego sukcesu. Wyraziła zgodę na zabieg – opowiada. 

Noworodek urodził się przez cesarskie cięcie. Zdaniem szefa oddziału neonatologicznego wcześniak będzie mógł się prawidłowo rozwijać. Mama wkrótce rozpocznie leczenie na…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *