RWK: Tom Waits w Muzyce Legendarnej [SŁUCHAJ]

Tom Waits i Swordfishtrombones – tyle powinno wystarczyć, by zachęcić Państwa do włączenia Radia Wrocław Kultura o 21. Fakty są takie, że historia tego muzyka jest tematem na nie jedno wydawnictwo literackie. „Gdy Bruce Springsteen odkrywał rocka dzięki Beatlesom, Tom Waits poznawał muzykę, jeżdżąc wraz z ojcem do Meksyku: oboje rodzice Toma byli nauczycielami, a Waits senior uczył w jednej z tamtejszych szkół. Waits junior przysłuchiwał się piosenkom z meksykańskiego radia (nazwijmy to tak – lokalna odmiana folku, tzw. ranchera), sam nauczył się grać na pianinie, interesował się też gitarą (wkładał stetoskop do pudła rezonansowego i słuchał, jak rodzą się dźwięki). Zamiast rocka wolał jazz, folk, czarnego bluesa, rhythm ‘n’ blues, słuchał Boba Dylana, Louisa Armstronga, Howlin’ Wolfa, czytał Kerouaca i Bukowskiego… ” – to tylko ułamek jego życiorysu. Niski, oryginalny głos i osobiste, pełne cynizmu i czarnego humoru teksty…Przepis na sukces gotowy. Ale o muzyce ani słowa. I tu zaczyna nasze spotkanie. Sprawdzimy jak wygląda Tom Waits na przestrzeni swoich najlepszych (subiektywnie) dzieł oraz czy faktycznie w wielu miejscach, starał się cały czas na nowo definiować swoją muzykę. Zobaczymy też, jak mocno będzie się rozpychał łokciami i czy są szansę na to, by zboczyć trochę z kursu i pokazać kilku podobnych mu artystów. O tym jednak opowiem już później…

 
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *