Reforma edukacji w Walbrzychu. Urzędnicy zapewniają, że są gotowi

12 tysięcy uczniów zakończyło rok szkolny w Wałbrzychu. We wrześniu grupa ta powiększy się o około 800 pierwszoklasistów.

Wałbrzyskie szkoły są gotowe do nowych wyzwań, związanych z reformą oświaty. Zapewnia o tym kierownik biura oświaty i wychowania w Urzędzie Miejskim, Joanna Dobrowolska. Jak wyjaśnia urzędniczka, nowa sieć szkół została ustalona, zdecydowano też o dalszych losach dwóch samodzielnych gimnazjów, które miały swoje oddzielne siedziby. W gimnazjum nr 1 w śródmieściu powstanie szkoła podstawowa nr 1, a gimnazjum nr 6 zostanie włączone do szkoły podstawowej nr 37, mówi Joanna Dobrowolska. -To swoje optymistyczne podejście chcę poprzeć faktem, że jesteśmy po dużej części rekrutacji do szkół podstawowych. Ona przebiegła bez zakłóceń. Tak, jak w latach ubiegłych wygląda na dziś sytuacja pierwszaków – tłumaczy.

W Wałbrzychu funkcjonuje 27 szkół do których uczęszcza 12 tys. uczniów. Połowa z nich, to uczniowie podstawówek. Jak mówi Joanna Dobrowolska, wałbrzyska oświata zakończyła procedury, związane z reformą szkolną. Urzędniczka podkreśla, że nabór do szkół podstawowych i ponadpodstawowych przebiegł bez zakłóceń. Dodaje też, że większość nauczycieli nie musi się bać o pracę. -Bardzo silna mobilizacja i solidarność środowiska dyrektorskiego doprowadziła do sytuacji, że ci nauczyciele, którzy mogli się czuć zagrożeni, są zagospodarowywani na zasadzie uzupełniania etatów w dwóch, bądź trzech lub czterech wałbrzyskich szkołach – wyjaśnia.

Według Joanny Dobrowolskiej największym zagrożeniem dla miejsc pracy w oświacie jest nadal malejąca liczba dzieci. W Wałbrzychu jest ich o ok. 300 mniej niż w zeszłym roku.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *