Radio Wrocław w Rościszowie. Odwiedzimy Dom Tkacza

310 -lecie Domków Tkaczy w Chełmsku Śląskim organizują mieszkańcy tej miejscowości. Będzie to trzydniowy cykl spotkań, koncertów, akcji plenerowych, które zaczną się 2 czerwca.

Domki wybudowano tam dla sprowadzonych z Czech tkaczy lnu. Do dziś bywają nazywane 12 Apostołami, z racji ich liczby. Zachowało się 11, a 12. Domek, nazywany Judaszem, który stał osobno, spłonął. Adam Antas, współorganizator imprezy mówi, że każdy kto przyjedzie zostanie godnie przyjęty. – Dla każdego przygotowaliśmy niespodziankę. Trzy szklanki czystej wody i 10 kromek świeżego chleba, w gratisie – zapowiada

2 czerwca rozpocznie się w Chełmsku trzydniowy cykl koncertów, spotkań, wędrówek, i gawęd. Współorganizator, Tomasz Funtowicz, mówi, że to nie będzie tylko spotkanie z piosenką turystyczną, ale też z historią. – Wycieczki, które odbędą się w Chełmsku Śląskim będą miały wątek historyczny. Będziemy opowiadać o wpływie zakonników na życie mieszkańców tych okolic, będziemy mówić także o tym, skąd się wzięli tkacze w Chełmsku Śląskim – wyjaśnia.

Z historią można się będzie także spotkać już jutro, nie w Domkach Tkaczy, a w Domu Tkacza w Rościszowie w Górach Sowich, gdzie organizowane są Dni Otwarte Funduszy Europejskich. W Rościszowie będzie nasza ekipa i wóz transmisyjny Radia Wrocław.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *