Radio Wrocław Kultura: Zaduszki literackie, książka roku, spotkanie z Tomaszem Manem

Wspominamy pisarzy, czytamy najlepszą na świecie książkę o architekturze i rozmawiamy o Angelusie i Nike z… Tomaszem Manem.

W piątek w klubie Proza, wieczór wspomnień o wrocławskich pisarzach, których nie ma już z nami. Spotykamy się z Janem Choroszym, dyrektorem Wrocławskiego Domu Literatury, pomysłodawcą i prowadzącym Zaduszki Literackie. Rozmawiamy też o książce Barbary Zakrzewskiej „Było… Wrocławsko-wielkopolska historia domowa”, czyli niezwykłych wspomnieniach wdowy po wybitnym historyku literatury profesorze Bogdanie Zakrzewskim, wieloletnim dyrektorze Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, znawcy twórczości Aleksandra Fredry i Adama Mickiewicza. Autorka zmarła w 2015 roku. Książkę, zilustrowaną 165 fotografiami z archiwum rodzinnego Zakrzewskich, wydała Agencja Wydawnicza a linea w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.
[videoplayer id=180769][/videoplayer]
Nasz kolejny gość to Michał Duda z Muzeum Architektury, autor książki „Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak”, którą uznano za jedną 10 najlepszych na świecie publikacji architektonicznych wydanych w 2017 roku.
[videoplayer id=180766][/videoplayer] Tomasz Man. Człowiek, który prawdopodobnie – poza jurorami – przeczytał najwięcej książek, rokrocznie nominowanych do Nagrody Angelusa. To nie wszystko, ten wrocławski reżyser, autor wielu spektakli i słuchowisk, zamienia te powieści w formę muzyczną i teatralną – od kilku lat reżyseruje bowiem Angelusowe Gale, podczas, których znakomici aktorzy tworzą z fragmentów nominowanych książek prawdziwe spektakle muzyczno-dramatyczne. A teraz Tomasz Man, człowiek o najbardziej literackim nazwisku w świecie wrocławskiej…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *